Ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić i Dijana Vican, predsjednica Posebnog stručnog povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije predstavili su zaključke Ekspertne radne skupine za provođenje kurikularne reforme.
“Prioritet je povećati broj djece koja pohađa predškolu tako da sva djeca budu u nju uključena, zatim cjeloživotno učenje, suvremena pismenost za otvaranje EU fondova. Za osnovne i srednje škole se kurikularna reforma nastavlja. Raspisan je natječaj za ekspertnu radnu skupinu, predvidjeli smo točne uvjete kako bi za akcijski plan imali skupinu koja to može obaviti. Treba stvoriti iste uvjete za sve učenike i kompetencije za sve nastavnike. U 2017. planira se i licenciranje ravnatelja, strukovni programi..”, rekla je Višnja Vican na konferenciji za novinare.
“Nakon manje od tri mjeseca održali smo 11. sjednicu na kojoj smo predočili radni materijal, nacrt akcijskog plana provedbe Staregije znanosti i tehnologije za drugi kvartal 2017. do drugog kvartala 2019. za sva područja koja je navela Predsjednica. Određeni su prioriteti za svako područje i povjerenstvo će još pribaviti i komentare zainteresiranih dionika kako bi se nakon toga došlo s konačnim dokumentom za saborski odbor, koji bi se potom usvojilo na Vladi”, rekao je ministar Barišić i dodao kako je Povjerenstvo pokazalo iznimne rezultate u radu.
“Bile su to plodne sjednice na kojima se usuglasilo oko bitnih pitanja. Kako se ne bi gubilo vrijeme na raspisan je javni natječaj za imenovanje članova ekspertne skupine 7. travnja koji traje još dva dana. Velika je zainteresiranost za mjesto predsjednika i 12 članova za provedbu kurikularne reforme”, dodao je ministar.
“Što se tiče 9 godina škole, ono ostaje kao mjera u akcijskom planu gdje je predviđeno da će se to razmotriti kao bi se vodili trendovima EU. Hoće li to biti 9-godišnja obvezna škola ili obrazovanje – sada je formulacija da je to obrazovanje i treba se odrediti hoće li se ići od predškole ili će se dodavati godina. Hrvatska o tome mora provesti tu raspravu na razini društva. Treba usporediti kako je u zemljama u svijetu. Prema pokazateljima vodimo se kao zemlja koja ima obavezno 9-godišnje obrazovanje s obzirom da je preškola ušla u taj izračun. Hrvatska se već približila tome da više od 70 posto djece pohađa predškolu. Predviđeno je da se svake godine taj postotak diže za 5 posto kako bi do 2020. došli do europskog prosjeka”, rekao je ministar Barišić.
Upitan kada će se uvesti kurikularna reforma ministar je rekao da je za sada na akcijskom planu predviđeno da će uvesti 2018./2019.
“Otvoreno je da vidimo kada će radna skupina dovršiti taj postupak i obraditi dokumente koji su pristigli u javnoj raspravi. Nastojat ćemo tijekom ove školske godine dovršiti javnu raspravu i ako kurikuli budu spremni mogli bi već slijedeće godine početi, ali u ovom treutku ne znam točno reći”, rekao je ministar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.