"MUP i SOA postupaju nezakonito prema izbjeglicama"

Vijesti 26. tra 201712:40 > 12:53
REUTERS/Abdalrhman Ismail

Udruge Are You Syrious? i Centar za mirovne studije upozoravaju na iznenadan povećan broj odbijanja zahtjeva za međunarodnu zaštitu tražiteljima iz Sirije i Iraka, kao i odbijanja stjecanja statusa državljanstva, stalnog ili privremenog boravka strancima koji borave u RH, pozivanjem MUP-a na tzv. "sigurnosne zapreke" temeljem ocjene SOA-e.

Ne dovodeći, kako napominju, niti u jednom trenutku u pitanje potrebu države da provodi sigurnosne provjere pojedinih stranaca zbog zaštite vlastite nacionalne sigurnosti, udruge Are You Syrious? (AYS) i Centar za mirovne studije (CMS) izvještajemproblematiziraju arbitrarno i preširoko tumačenje tzv. “sigurnosne zapreke”, manjak neovisnog nadzora nad propitivanjem kvalifikacije “sigurnosne zapreke”, kao i otežan pravni položaj osoba kojima je odbijen zahtjev za međunarodnu zaštitu ili status u Republici Hrvatskoj.

Od početka ove godine udruge su došle do najmanje 30 slučajeva, među kojima je i troje maloljetnika čiji je roditelj dobio “sigurnosnu zapreku” te su obuhvaćeni negativnim mišljenjima, koje je SOA izrekla njihovoj majci koja je između ostalog i osoba s invaliditetom u invalidskim kolicima.

“Tražitelji međunarodne zaštite, koji su zaprimili takva rješenja primarno su iz Iraka i Sirije, iz područja i danas zahvaćenih oružanim sukobima, kao što su Bagdad, Mosul i Alep. U svim tim rješenjima, MUP je utvrdio da postoje osnove za dodjeljivanje statusa azila/supsidijarne zaštite, ali zbog ocjene SOA-e , klasificiranom najnižom klasifikacijom “OGRANIČENO” o postojanju “sigurnosne zapreke”, bez ikakvog dodatnog obrazloženja, zahtjevi su automatizmom odbijeni”, upozoravaju udruge.

Dodaju i da obzirom na to da SOA dostavlja MUP-u samo mišljenje o postojanju ili nepostojanju sigurnosne zapreke, MUP ne može vidjeti je li sigurnosna zapreka za zahtjeve koje stranci podnose pravno relevantna te temeljem neobrazloženog mišljenja donosi protuzakonita rješenja kojima odbacuje zahtjev stranaca i izbjeglica za međunarodnu zaštitu odnosno status u RH.

Zbog svega toga, udruge Are You Syrious? i Centar za mirovne studije traže da se takva praksa, koja nedvojbeno dovodi do povrede ljudskih prava izbjeglica i stranca u Hrvatskoj,  čim prije obustavi, a nadležne institucije da istraže i  sankcioniraju odgovorne osobe za nezakonitosti u postupanju državnih tijela.

Na ovu je temu gostujući na N1 televiziji govorio i Gordan Bosanac iz CMS-a, koji je kazao “kako ne može tvrditi da se radi o novoj politici’, ali i podsjetio: “Prije nekoliko mjeseci smo upozorili na loše ponašanje policije prema migrantima i izbjeglicama na granici. Incidenata još uvijek ima, ali stanje se popravilo, a sad se čini da je ovo neki administrativni trik kako ljude demotivirati da traže izbjeglički status. Želim jasno reći da je jasno da MUP i SOA trebaju provjeravati ljude, na njima je velik pritisak, ali ovaj trend postavlja pitanje jesu li se zaigrali”.

Bi li moglo biti još problema s obzirom na gužve na granicama uslijed strože primjene uredbe o kontroli na ulasku i izlasku iz Schengena?

Htjeli smo pokazati korelaciju, ali nismo ju našli. Komunicirali smo s kolegama na balkanskoj ruti, ali kod njih nije povećano odbijanje zahtjeva za azil.

Kad jednom SOA spusti rampu, što dalje, što preostaje tim ljudima?

Nose svoje slučajeve pred Upravni sud RH koji je o tome, kao i Ustavni sud, već odlučivao i rekli su da se MUP i SOA ponašaju nezakonito.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.