UIO: DORH treba istražiti plaćanje srpskim glasačima

Vijesti 24. svi 201712:44 > 12:48
N1

Udruga U ime obitelji održala je konferenciju za novinare, na kojoj su se osvrnuli na prvi krug lokalnih izbora. Traže da Državno odvjetništvo istraži plaćanje za dolazak glasača iz Srbije.

“Na lokalnim izborima 2017. udruga U ime obitelji je promatrala izbore u Gradu Zagrebu, gdje je poseban nadzor bio potreban radi većeg broja kandidata i lista za Gradsku skupštinu. Imali smo 137 promatrača, od kojih 121 na razini biračkih odbora, 4 u pozivnom centru te 12 inženjera elektrotehnike i računarstva te drugih srodnih struka koji su promatrali u APIS-u i Izbornom povjerenstvu Grada Zagreba, izjavila je dr. Natalija Kanački, koordinator promatranja izbora U ime obitelji.

Trebamo nažalost konstatirati da U ime obitelji tijekom promatranja nije dobila mjesto u medijima koje joj pripada s obzirom na broj promatrača, već su javni mediji opet favorizirali GONG koji nije imao niti jednog promatrača na biračkim mjestima, u povjerenstvima i APIS-u, a dobili su mnogo veću pojavnost u svim medijima od udruge U ime obitelji.

Zabilježene su manje nepravilnosti na biračkim mjestima: prisutnost promotivnih letaka političkih stranaka, stvaranje gužvi zbog loše organizacije biračkog mjesta, glasovanje bez zaštitnih paravana, na biračkom mjestu 83 je promatračica SDP-a brojala glasove, upisivala ih u zapisnik te se neprimjereno odnosila prema članovima biračkog odbora. Na više mjesta odbori se nisu držali procedure za brojanje glasova te zbog neinformiranosti članova biračkih odbora nisu davali jasne upute građanima.

U Izbornom povjerenstvu Grada Zagreba primijećene su brojne manje nepravilnosti u zapisnicima s biračkih mjesta koje su se većinom brzo i profesionalno rješavale na licu mjesta. Procjenjujemo da oko jedna trećina zapisnika ima grešku. Promatračima udruge U ime obitelji nije bilo dozvoljeno promatranje unosa podataka u sustav dvostruke kontrole, što nije u skladu s pravima promatrača. Kod većih grešaka u zapisniku pristupilo se ponovnom prebrojavanju glasova, no U ime obitelji nije bilo dozvoljeno promatrati ponovno prebrojavanje, što držimo netransparentnim.

Damir Konjevod, mag.inf., konzultant informacijskih sustava, pohvalio je novi pilot-projekt DIP-a i Ministarstva uprave E-Izvodi za unapređenje izbornog procesa, nadzor financiranja izborne promidžbe, praćenje tijeka sustava glasačkih listića od tiskare do izbornog mjesta putem serijskih brojeva i glasačkih listića i kutija. Također biračkim odborima je dostupna on-line edukacija E-learning, koju još uvijek koristi vrlo mali broj članova odbora, kao i aplikaciju Kontrola zapisnika. Udruga U ime obitelji smatra da je potrebno uložiti dodatne napore u promociju postojećih alata (obavezne edukacije, E-learning, korištenje aplikacije Kontrola zapisnika), kao i moguće testiranje minimalne razine znanja, kako bi se poboljšala edukacija biračkih odbora. Potrebna je i modernizacija pohrane zapisnika koji bi trebali biti javno dostupni ili na uvid zainteresiranim strankama.

Nažalost, još uvijek nema naznaka da će se omogućiti glasanje putem sustava E-građani jer nema političke volje te pozivamo javnost da traži od nadležnih institucija da se ta mogućnost uvede.

Vezano za skandal s kupovinom glasova iz Srbije, U ime obitelji traži Državno odvjetništvo da istraži je li Srpsko narodno vijeće, čiji je predsjednik Milorad Pupovac, organiziralo prevoženje autobusima glasača iz Srbije te im sredstvima SNV-a platilo da glasaju za političku stranku Milorada Pupovca – SDSS, o čemu su javno svjedočili i sami glasači i organizator prijevoza”, stoji u priopćenju udruge U ime obitelji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.