Predstavljen prijedlog Strategije nacionalne sigurnosti

Vijesti 28. lip 201709:33 > 12:26
N1

Hrvatski sabor sjednicu u srijedu nastavio je raspravom o Prijedlogu Strategije nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske. Sjednica je počela stankom od 10 min nakon koje je Sabor stigao i premijer koji je, s ministrom obrane Damirom Krstičevićem, predstavio Strategiju.

U prijedlogu Strategije nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske se određuje vizija nacionalne sigurnosti i sigurnosni koncept Republike Hrvatske, utvrđuju nacionalni interesi, opisuje se sigurnosno okružje te se konkretiziraju politike nacionalne sigurnosti u području svakog nacionalnog interesa kroz strateške ciljeve, instrumente i mehanizme njihova ostvarivanja.

TIJEK DOGAĐAJA

10:15 Riječ preuzima Damir Krstičević kako bi zastupnicima detaljnije predstavioPrijedlog.

‘Strategija nacionalne sigurnosti razvija sveobuhvatni nacionalni koncept sigurnosti koji osigurava bolju koordinaciju, strateško planiranje, udruživanje resursa te ujednačeni razvoj sposobnosti s ciljem razvoja sigurnosnih politika koje će na nacionalnoj razini jamčiti građanima visoku razinu sigurnosti, u suradnji sa saveznicima i partnerima’, kazao je Krstičević.

Ponovio je kako će provedba Strategije zahtijevati postupno povećanje financijskih sredstava za obranu u državnom proračunu RH prema ciljanih 2 posto BDP-a.

Krstičević naglašava da je odgovornost za sigurnost ogromna, da ugroze često doživljavamo kao nešto što se događa drugom, sve dok se ne dogodi nesreća. Hrvatska mora svoj sustav sigurnosti prilagođavati, planirati i stvoriti sustav koji će biti proaktivan, učinkovit, brži, bolji, jači. Zastupnike je pozvao da podrže predloženi dokument, poručivši da nacionalna sigurnost mora biti iznadstranačko pitanje koje uvijek traži konsenzus, usuglašavanje stavova pozicije i opozicije u kontinuitetu.

10:05 Premijer predstavlja Strategiju nacionalne sigurnosti.

‘Naša je zadaća da temeljnim dokumentima postavimo okvire koji nam omogućuju da prepoznamo opasnosti i znamo kako na njih reagirati’, rekao je premijer. Plenković je istaknuo kako je ‘ozračje u europskom susjedstvu promijenjeno’, naglasio je da su prijetnje terorizma promijenile kartu pitanja unutarnje i vanjske sigurnosti koje su sada neraskidivo povezane. ‘Izradili smo kvalitetne dokumente na inkluzivan način koji će biti podloga svih naših aktivnosti u području zaštite nacionalne sigurnosti’, kazao je zastupnicima premijer.

‘Pravodobno djelovanje daleko van granica i Hrvatske i EU može spriječiti sigurnosne ugroze na našem teritoriju i to je poruka koju nosi ovaj dokument’, kazao je premijer.

“Njime se zatvaraju praznine koje su bile uočene u pogledu koordinacije, pravovremene reakcije na rizike i krize gdje se uočilo da taj sustav mora biti u stanju brže odgovoriti na te krize. Zato mislim da će ova dva dokumenta dati dodatnu snagu svim nadležnim državnim institucijama koje su uključene svojim dokumentima u pitanja nacionalne sigurnosti te da će povezivanje kroz sustav koordinacije koje će voditi potpredsjednik Vlade biti učinkovitiji i da ćemo na taj način moći prepoznavati prijetnje, znat ćemo štititi našu kritičnu nacionalnu infrastrukturu jer je to prvorazredno strateško pitanja nacionalne sigurnosti”, rekao je Plenković.

10:00 Zastupnicima se obraća premijer Andrej Plenković, ispričao se zbog kašnjenja u Sabor, imao je ranije dogovorene obaveze, kazao je.

9:50 Nakon stanke od 10 minuta, koju je predsjednik Sabora sazvao kako bi premijer došao u Sabornicu, sjednica je nastavljena, no traženjem nove stanke. SDP-ov Nenad Stazić zatražio je 15 minuta stanke kako bi ‘sad malo premijer čekao nas’, kazao je. Jandroković mu je odbio zahtjev.

N1


Podsjetimo, Strategija nacionalne sigurnosti razvija sveobuhvatni nacionalni koncept sigurnosti koji osigurava bolju koordinaciju, strateško planiranje, udruživanje resursa te ujednačeni razvoj sposobnosti s ciljem razvoja sigurnosnih politika koje će na nacionalnoj razini jamčiti građanima visoku razinu sigurnosti, u suradnji sa saveznicima i partnerima.

Za provedbu te Strategije zahtijevat će se postupno povećanje financijskih sredstava za obranu u državnom proračunu RH prema ciljanih 2 posto BDP-a, uvažavajući fiskalne i ekonomske mogućnosti Republike Hrvatske.