Na snazi posebna podrška EU-a za slučaj prirodnih katastrofa

Vijesti 27. srp 201716:35 > 16:37
Miranda Cikotic/PIXSELL

Od sada će države članice pogođene prirodnom katastrofom moći aktivirati poseban EU-ov mehanizam financiranja te u okviru programa kohezijske politike financirati obnovu uz iznimnu stopu sufinanciranja EU-a od 95 posto umjesto redovite stope sufinanciranja.

“Ova posebna podrška EU-a konkretan je znak solidarnosti u EU-u; to je primjer Europe koja pomaže svojim državama članicama u teškim trenucima. Mehanizam se može aktivirati bilo gdje u EU-u, od prvog dana, kako bi se dopunila pomoć iz Fonda solidarnosti EU-a”, izjavila je Povjerenica za regionalnu politiku Corina Crețu.

Komisija je tu dopunu Uredbe o kohezijskoj politici predložila nakon potresa koji su 2016. pogodili četiri regije u središnjoj Italiji. Predsjednik Juncker izjavio je da će EU podržati Italiju i njezine građane te pomoći u potpunosti obnoviti pogođena područja, uključujući baziliku sv. Benedikta u Norci.

Taj oblik podrške EU-a sada može aktivirati svaka država članica bez utjecaja na iznos nacionalnih omotnica u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj. To znači da regija pogođena katastrofom u čijem je programu kohezijske politike predviđena stopa sufinanciranja od 50 posto, što je, primjerice, slučaj s većinom regija u Francuskoj i Njemačkoj, može dobiti gotovo dvostruki iznos pomoći EU-a za financiranje poslova obnove.

Programi sa stopom sufinanciranja EU-a od 85 posto, npr. portugalska regija Madeira, mogu dobiti izniman dodatak kojim bi se u teškim trenucima dodatno poštedjeli javni resursi. Države članice pogođene potresima, poplavama, teškim sušama i šumskim požarima tu posebnu podršku EU-a mogu aktivirati već prvog dana katastrofe, i to za katastrofe koje su se dogodile od početka aktualnog programskog razdoblja, tj. 1. siječnja 2014.

Pomorci: nove mjere za poboljšanje radnih uvjeta

Europska komisija predlaže da se sporazum između socijalnih partnera o poboljšanju radnih uvjeta pomoraca na brodovima koji plove pod zastavom EU-a uvrsti u pravo EU-a. Prijedlogom se osigurava bolja zaštita pomoraca u slučaju napuštanja u stranim lukama te jača pravo na naknadu u slučaju smrti ili dugotrajnog invaliditeta zbog ozljede, bolesti ili opasnosti na radu.

“Pomorski promet i dalje je ključan za gospodarski razvoj Europe. Današnjim prijedlogom ojačat ćemo zaštitu pomoraca i poduprijeti pošteno tržišno natjecanje u pomorskom sektoru. Zahvaljujući boljim radnim uvjetima pomorski sektor postat će privlačniji mladim Europljanima. Ovaj prijedlog sjajan je primjer potpore koju socijalni partneri pružaju Komisiji kada je riječ o održavanju svrsishodnosti zakonodavstva EU-a”, izjavila je Povjerenica za zapošljavanje, socijalna pitanja, vještine i mobilnost radne snage Marianne Thyssen.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.