Slučaj Branimira Glavaša vrlo je zanimljiva politička i pravosudna priča. Iako se još od devedesetih godina prošlog stoljeća govorilo o ubojstvima u Osijeku za vrijeme Domovinskog rata, Glavaš je upao u probleme sa zakonom tek nakon razlaza s HDZ-om i njegovim tadašnjim predsjednikom Ivom Sanaderom. Optužen je za ubojstva srpskih civila u Osijeku.
U zatvoru u Mostaru s njim je razgovarao novinar Večernjeg lista. U zatvoru su ovog osuđenog ratnog zločinca posjetili Zdravko Mamić, Milijan Brkić i Vice Vukojević, nazivali su ga generali Gotovina i Markač te mnogi drugi, ali nikada Vladimir Šeks.
Na razgovor je došao u trenirci, nekoj crnoj jakni i sa šeširom na glavi. Izgledao je umorno i ispijeno. Iako se trudi ostaviti dojam vedre i optimistične osobe, ne može sakriti da je zatvor ostavio tragove.
Intervju je odrađen u petak poslijepodne kada je Glavaš po nekim najavama već trebao biti na slobodi, ali je očito zapelo kod suca u Sarajevu koji je trebao samo formalizirati odluku hrvatskog Ustavnog suda. Glavaš nije bio razočaran što nije mogao otići u svoju kuću u Drinovcima koju je sagradio prije pet godina kada je iz Hrvatske pobjegao u BiH. Tamo su rođeni i živjeli njegovi roditelji prije nego što su se preselili u Osijek.
“Čekam svaki čas, ne gori za dan ili dva”, kaže Glavaš i otkriva mi da se već počeo pakirati. Njegov vjerni suradnik, saborski zastupnik Ivan Drmić već je većinu stvari odnio u Drinovce, a Glavašu je u zatvoru ostao još samo jedan kofer.
“Nemam ništa protiv Kolinde”
Nakon toliko godina, tvrdi, nije oprostio ni Sanaderu, a u lošim je odnosima i s Tomislavom Karamarkom za kojeg kaže da je otvoreno sudjelovao u njegovu progonu. Što misli o pobjedi Kolinde Grabar-Kitarović?
“Osobno protiv Kolinde nemam ništa. Nemam ništa ni protiv HDZ-a, ali s Karamarkom se nisu izgladili odnosi i teško da će se izgladiti jer je on direktno sudjelovao u mom progonu”, tvrdi Glavaš. Nije tajna da njegov HDSSB ima bolje kontakte s glavnim tajnikom HDZ-a Milijanom Brkićem Vasom. U zagrebačkim kafićima moglo se vidjeti neke saborske zastupnike HDSSB-a, među kojima je bio i Ivan Drmić, kako ugodno čavrljaju s Brkićem. Glavaš tvrdi da su se nekoliko puta nešto dogovorili HDZ-om, ali da ih je prevario.
Ali situacija s Ivom Josipovićem bila je ipak nešto drugo. Medijima nije promaknuo “slučajan” susret Glavaševa sina Filipa i Ive Josipovića neposredno prije drugog kruga predsjedničkih izbora. Josipović mu je čestitao na prinovi, a to su sve lijepo zabilježile i TV kamere. Bio je to svojevrstan poziv HDSSB-ovcima da glasaju za Josipovića. Glavaš odrešito tvrdi da to nema nikakve veze. “To su apsolutne gluposti i špekulacije.”
Raspisivanje tjeralice Glavaš tumači kao veliku “nervozu i raspamećenost” koja je zavladala u pravosudnim i političkim krugovima u Hrvatskoj. “Još nisam ni izišao iz zatvora, a oni su već raspisali tjeralicu. Trebali su barem sačekati da iziđem iz zatvora”, kaže Glavaš. Stoga će najvjerojatnije neko vrijeme po izlasku na slobodu ostati u Drinovcima. Snimit će situaciju i tek onda krenuti u akciju.
Sada će ponovno Vrhovni sud raspravljati o njegovoj presudi. Glavaš kaže da će otići na ročište u Hrvatsku ako bude zakazana rasprava, pa makar ga i uhitili. Jako mu je stalo da iziđe iz zatvora bez stigme osuđenog ratnog zločinca. Nada se da će Vrhovni sud potpuno poništiti presudu i sve vratiti na početak. Glavaš ne želi previše govoriti o sudskom procesu jer zna da mu predstoji duga pravosudna borba. Od boravka u zatvoru teže mu pada činjenica što ga je hrvatska država, kako kaže, nevinoga osudila.
“To su mi skuhali Ivo Sanader i Vladimir Šeks”
Tvrdi da u sudskim dokumentima postoji puno ime i prezime čovjeka koji je kriv za ubojstva za koja je on osuđen. Otkriva mi da je Ustavni sud u obrazloženje svoje odluke napisao da se zbog pijeteta prema žrtvama koje su stradale više ne može govoriti o “Garaži” i “Selotejpu”, nego da ih se označava kao Ljeto ‘91. i Zima ‘91. Glavaš ponavlja da su mu sve to skuhali Vladimir Šeks i Ivo Sanader zato što im se suprotstavio. Sada ima informacije da je postojao prijedlog da ga se diskreditira kao gospodarskog kriminalca, ali je prevladala struja koja ga je htjela “srediti” na ratnom zločinu.
Kada iziđe iz zatvora, Glavaš se više ne kani baviti politikom. Pomoći će mladoj gardi savjetima, ali neće se miješati u operativne poslove. Uvjeren je da je mladi Vulin dobro rješenje, ali da mu treba malo vremena da stekne rutinu. Njegov sin Filip nije previše politički aktivan. Glavaš će mu savjetovati da mu politika ne bude izbor.
Cijeli intervju pročitajte ovdje.