Zašto dobavljači kažu da neće prihvatiti otpis veći od 15%

Vijesti 11. lis 201718:53 > 18:54
REUTERS

Što znači javna poruka dobavljača da neće prihvatiti otpis potraživanja veći od 15 posto? To nije ono što kažu kad ih pitate "off the record".

Većina njih je odavno svjesna da će otpisi biti nekoliko puta veći. Ni premijer nije impresioniran i kaže: “Pa dobro, to je to proces”.

Resorni ministar Tomislav Tolušić zna da je to u ovom trenutku izvan njegovih ruku i samo kratko kaže “to morate pitati upravu Agrokora, ne mene”.

Naravno, šokantni su bili rezultati revizije, no i oni pokazuju da na operativnoj razini većina Agrokorovih kompanija u razdoblju dok je uklonjen teret ovrha i dugova posluje solidno.

Rezultati u prvih osam mjeseci potvrđuju već utvrđeni trend – Agrokorova divizija Prehrane ima solidne pozitivne rezultate, i već se približava milijardi kuna prihoda prije oporezivanja. Rupa se skriva u maloprodaji, koja je ukupno 193 milijuna kuna u minusi

No, kad se pogleda malo bolje, i tu se vidi osjetan korak naprijed: U prvih šest mjeseci Konzum je bio u gubitku 75 milijuna kuna, sad je to smanjeno na svega 18 milijuna kuna, što znači da cilj koji je najavio Ante Ramljak, da do kraja godine dođe do pozitivne nuli više ne izgleda nedostižan.

Agrokorove perjanice iz prehrambenog sektora redom bilježe solidne rezultate. Jamnica 258 milijuna, Ledo 199 milijuna kuna prije oporezivanja. A i svi PIK-ovi su pozitivni. Očito, to će mnogima biti zanimljive tvrtke ako se očiste tereta koncerna.

“Prehrambena industrija se othrvala i mnogo većim problemima nego što je ovaj s agrokorom”, smatra ministar Tolušić.

Vlada se opravdano hvali uspjehom. Malim dobavljačima je isplaćeno 100 posto starih potraživanja, oni veći dobit će do 40 posto. No, u očima ekonomista to je do sada najjača i ujedno najproblematičnija točka dosadašnje izvanredne uprave.

“Umjetno držanje na životu Konzuma je katastrofalna politika, moja najveća zamjerka izvanrednoj upravu”, smatra Goranko Fižulić.

Bit će, naravno, problem ako će domaći dobavljači umjesto pretvaranja potraživanja udjela u vlasništvo u Konzumu zahtijevati udjele u Jamnici i ostalima koji donose dobit i mogu biti prodani za stvaran novac.

“Založili ste njihovu imovinu da bi dali novac hrvatskoj prehrambenoj indutriji koja uopće nije bila vjerovnik ni Jamnice ni Leda, već Konzuma, koji apsolutno nema nikakve šanse da opstane”, podsjeća Fižulić.

Više pogledajte u prilogu našeg Ivana Hrstića.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.