Ministar financija Zdravko Marić komentirao je neke stavke rebalansa proračuna za 2017. godinu.
Rebalansom proračuna za 2017. usmjerava se 1,1 milijarda kuna Ministarstvu zdravstva. Marić je komentirao zašto je baš resor zdravstva najviše “profitirao”.
“Ta 1,1 milijarda kuna je rezultat svega što se djelovalo, razultat rada mog Ministarstva, rekli smo da sve ušete koje budemo našli da trebaju biti uperene u zdravstvo. Ne treba gajiti iluziju da će se time riješiti problem zdravstva, ali će biti skraćeni rokovi plaćanja u bolnicama”, kazao je Marić ističući da će se problem ogromnih dugova u zdravstvu morati rješavati i drugim načinima, kako je rekao, trebat će se napraviti reformski iskorak.
Marić je komentirao i prijelog ministra zdravstva Milana Kujundžića koji bi povećenjem poreza na cigarete krpao rupe u svojoj blagajni: ” U Vladi taj prijedlog još nismo razmatrali, taj prijedlog daje naglasak na prihodovnu stranu, a ja kažem da treba otvoriti mjere koji se odnose i na rashodovnu stranu.”
Rebalansom proračuna predviđena su i sredstva za plaćanje troškova izgubljene ženevske arbitraže u kojoj smo pokušali osporiti MOL-ovo preuzimanje kontrole nad INA-om. Marić kaže da to do sada nije bilo ukalkulirano u proračun jer se nije znao ishod tog procesa.
“U prijedlogu proračuna, kao to priliči ozbiljnim držaavama kakva je Hrvatska i institucijama kao što je Ministarstvo financija,u realnim projekcijama pobrojimao i sve rizike, ali ne može se predvidjeti nešto kao što su sudski troškovi, niti to mogu komentirati. Sudski procesi idu svojim tijekom, a kako nisu završeni mi za njih ne možemo predvidjeti sredstva, jer ne znamo kako će završiti. U konkretnom slučaju ne bih ništa prejudicirao, ali o tome ćemo voditi i vodimo računa.”
Aktivacija državne imovine i dalje dio plana za niži javni dug
Marić je kazao kako aktivacija državne imovine, iako je ove godine podbacila u odnosu na planirano, i dalje ostaje jedna od tri komponente plana Vlade za smanjenje udjela javnog duga od BDP-a.
Proračunom za ovu godinu prihodi od privatizacije planirani su, kao i 2016., na razini od 1,4 milijarde kuna. Taj je iznos rebalansom ovogodišnjeg proračuna, usvojenim na jučerašnjoj sjednici Vlade, smanjen na približno 800 milijuna kuna, a sam je ministar financija kazao kako su realizirani prihodi trenutno niži i od 400 milijuna kuna.
U razgovoru s novinarima nakon što je otvorio konferenciju Instituta za javne financije o izazovima javnog sektora, Marić je na upit da li je onda planirani prihod od privatizacije bio nerealno velik kazao kako je njegovo ministarstvo te prihode unijelo u proračun prema procjeni Ministarstva državne imovine te da vjeruje da će do kraja godine privatizacija polučiti bolje rezultate.
Ali, ističe ministar financija, “pitanje aktivacije državne imovine i primitaka od privatizacije i dalje ostaje integralni dio plana smanjivanja javnog, duga iako je on ove godine ispod planiranih razina”.
Marić je, naime, uz aktivaciju državne imovine kao poluge za smanjenje javnog duga istaknuo i gospodarski rast te fiskalnu konsolidaciju.
“Kod fiskalne konsolidacije imamo bolju realizaciju, jer je deficit niži za 2,5 milijarde kuna od planiranog i onda temeljem svega možemo planirati nastavak trenda smanjivanje udjela javnog duga u BDP-u. Ali evidentno je da ćemo morati to intenzivirati”, kazao je.
Pojasnio je i oko 2 milijarde kuna manje prihode od pomoći od planiranih, što se prvenstveno odnosi na nepovučena sredstva iz fondova Europske unije, istaknuvši da se samo radi o sporijoj dinamici njihovog povlačenja, ali da ništa od tih sredstava neće ‘propasti’.
“Plan se radi na temelju onoga što dostavljaju resorna ministarstva koliko će povlačiti sredstava temeljem projekata koje imaju pripremljene. Ovdje ne govorimo o nikakvom propadanju EU sredstava, već usporenim procedurama, ako su žalbe ili određene korekcije u nekom natječaju one ipak uzmu određeno vrijeme, ali se one prenašaju u iduću godinu”, izjavio je ministar financija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.