Postavljene prve ćirilične ploče na prometnicama u Hrvatskoj

Vijesti 04. velj 201515:08 > 15:45
REUTERS/Antonio Bronic

Ploče s ćiriličnim natpisima postavljene su na ulasku i izlasku iz općine Donji Lapac u Hrvatskoj i to su prve dvojezične ploče koje su postavljene na prometnicama kojima se označava ulazak i izlazak iz nekog mjesta.

Postavili su ih radnici Hrvatske ceste i to poslije višemjesečnog ignoriranja uputstva Ministarstva uprave, koje je dužno osigurati provođenje ustavnog Zakona o pravima nacionalnih manjina kao i Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.

U Ministarstvu uprave vjeruju da table neće biti nasilno skinute.

“Očekujem da se u Hrvatskoj poštuje pravo na ravnopravnu upotrebu jezika i pisma nacionalnih manjina u skladu s Ustavom i zakonima, ne samo u Donjem Lapcu, nego u svim općinama i gradovima gdje su za to ostvareni uvjeti”, kaže ministar uprave Arsen Bauk.

Ako bi i došlo do pojedinačnih slučajeva oštećenja takvih natpisa, očekujem osudu od strane cjelokupne političke scene, uključujući i novoizabranu predsjednicu, poručio je ministar.

Osim u Donjem Lapcu, iste ploče na prometnicama trebale bi biti postavljene u još 19 općina i u gradu Vukovaru, piše “Jutarnji list”.

Bauk očekuje da, osim općina, i županije pristupe provođenju zakona i dvojezične natpise postave i na županijskim putevima tamo gde je obavezna ravnopravna upotreba jezika i pisma.

On se nada da će uskoro ploče na prometnicama, osim u Donjem Lapcu, biti postavljene i u drugim općinama.

“U svim tim jedinicama lokalne samouprave, osim u gradu Vukovaru, dvojezični natpisi trebali su biti postavljeni prije 13 godina. To su propustile napraviti tri vlade. Zašto to nije tada napravljeno, ne znam”, priznaje ministar.

U Donjem Lapcu je dvojezična ploča na zgradi općine postavljena ranije, kao i u većini općina koje za to ispunjavaju uvjete.

U gradu Vukovaru, međutim, ne planira se postavljanje dvojezičnog natpisa na ulasku u mjesto bez odluke Gradskog vijeća.

Tom vijeću je, po odluci Ustavnog suda, naloženo da zajedno s hrvatskom Vladom odredi načine postavljanja dvojezičnih ploča.

Sud je tako odlučio kada je zabranio održavanje referenduma o ćirilici.

Tome je prethodio niz incidenata u tom gradu, u kojima su dvojezične ploče stalno skidane i lomljene, pa iznova vraćane na zgrade državnih institucija.