Uvodno se na sjednici Vlade u četvrtak ministrima i javnosti obratio premijer Plenković.
Izrazio je zadovoljstvo zimskim prognozama Europske komisije koje su jučer objavljene.
“EK je zadržao pozitivne projekcije za najvažnije makroekonomske pokazatelje, pogotovo po pitanju kretanja razine javnog duga. Što se tiče BDP-a, vidite da je njihova procjena 2,8 posto u 2018. te smo time i dalje iznad prosjeka EU-a. Projekcije se poklapaju s našim projekcijama od kraja srpnja. To mislim da je jedno veliko ohrabrenje. Vjerujem da ćemo na tom tragu i nastaviti. I Komisija vidi da je osobna potrošnja veliki pokretač rasta, to su jasni učinci porezne reforme uz izvrsnu turističku sezonu”, kazao je premijer.
PVRH @AndrejPlenkovic: Prema procjenama rasta BDP-a i dalje smo iznad razine procjena za prosjek EU-a. Dobro je da se te projekcije poklapaju i s našim projekcijama.
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) February 8, 2018
Predsjednik Vlade osvrnuo se i na svoj nastup u Strasbourgu.
“Poruka je da Hrvatska želi biti aktivni graditelj europskog projekta članstvom u eurozoni i Schengenu. Čuli ste i predsjednika Jean-Claudea Junckera o Pelješkom mostu koji je iskazao veliku potporu EK-a tom projektu. Taj posjet u cjelini možemo ocijeniti vrlo dobrim”, rekao je premijer.
Plenković je komentirao i posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Hrvatskoj idući tjedan.
“S aspekta Vlade želimo da taj posjet bude što konkretniji, sadržajniji i da u razgovorima dotaknemoo u pitanje zaštita manjina. Danas se održava sastanak na razini pomoćnika ministara i državnih tajnika, također je tu i bilateralna komisija koja se bavi otvorenim pitanjima između Hrvatske i Srbije – pitanje nestalih, pravosudna suradnja, granica, povrat imovine i u konačnici vidim da ima nekih dilema po pitanju ratnih šteta. Treba podsjetiti na Članak 7 Sporazuma o normalizaciji. Ja sam tada kao mlad diplomat sudjelovao u razgovorima pa se toga jako dobro sjećam. Sporazum je potpisan 23. 8. 1996. u Beogradu i dogovoreno je da se u roku od šest mjeseci potpiše sporazum za naknadnu, no taj sporazum nažalost nikada nije potpisan. Možemo i o toj obvezi razgovarati i prilikom ovog posjeta da onima koji nisu svjesni objasnimo jasan i opravdan interes Hrvatske”, rekao je Plenković.
Podsjetimo, Vučić je jučer kazao da je “iznenađen i zaprepašten” izjavama Andreja Plenkovića da prilikom predstojeće Vučićeve posjete Zagrebu treba razgovarati i o ratnoj odšteti.
Premijer je kratko komentirao i Agrokor:
“Ostajem pri svojim ocjenama iz Strasbourga. Službe Vlade pregledavaju dokumentaciju, kad proces bude gotov odlučivat ćemo o eventualnim daljnjim postupanjima.”
Na dnevnom redu Zakon o najmu stanova
Na dnevnom redu sjednice Vlade u četvrtak je među ostalim Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o najmu stanova koji je izradilo Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.
Njime se, ističu u Ministarstvu, problem star 20 godina rješava pravično, postižući ravnotežu između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca, te se ispunjavaju obveze iz spora pred Europskim sudom za ljudska prava.
“Vlasnici stanova (najmodavci) dobivaju točan dan kada mogu u potpunosti slobodno raspolagati svojom nekretninom, a do tada im se postupno povećava zaštićena najamnina, smanjujući jaz u odnosu na tržišnu. Zaštićeni podstanari pet godina zadržavaju status zaštićenog najmoprimca i nakon toga, još pet godina dobivaju državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine”, ističu u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.
Sjednicu Vlade od 10 sati uživo možete pratiti OVDJE.