Zagrebački Trgovački sud navodno smanjuje pravo glasa roll up kreditorima i dijelu dobavljača.
Iako nema službene potvrde, Večernji list iz više izvora doznaje da bi Sud mogao drastično promijeniti strukturu vjerovnika s pravom glasa u nagodbi Agrokora. Sud će navodno inzistirati na tome da pravo glasa imaju samo vjerovnici s tražbinama koje u međuvremenu nisu plaćene.
Takvom odlukom Suda dobavljačima bi se umanjila pozicija, ali oni sami tvrde da su to minimalne transakcije te da im be bi znatno opao utjecaj.
Mikrodobavljači bi takvom interpretacijom bili izvan procesa, ali njihovih 35 milijuna eura potraživanja ionako su tek minorni dio ukupne nagodbe teške zasad 31 milijardu kuna priznatih i neosporenih tražbina.
Odluka se puno jače odnosi na sudionike roll-up aranžmana, kojima bi se po interpretaciji dio izvora upoznatih sa situacijom priznalo pravo glasa s 480 milijuna eura, a ne kako je do sada bilo svih 960 milijuna eura. Ipak, Trgovački sud već je priznao ukupno 1,06 milijardi eura u popisu tražbina pa tu nije razvidno kako će se situacija do kraja rasplesti.
Podsjetimo, 100 milijuna eura odnosi se na plaćanje dobavljačima. Ako bi se interpretacija pokazala točnom, struktura vjerovnika koji imaju pravo na glasovanje u nagodbi u bitnome se mijenja. Neosigurana potraživanja ponovno dobivaju jaču ulogu pa time i potraživanja
Sberbanka i njegova pozicija postaju znatno jači nego do prije nekoliko dana. Rusi se u tom scenariju imaju više razloga vratiti za stol nego tužiti po raznim sudovima u regiji jer ponovno postaju najveći pojedinačni igrači. S druge strane, komplicira se situacija i oko jamstava sudionicima roll-up aranžmana danih na prestižne tvrtke iz sustava Agrokora, piše Večernji.hr.
Ramljak traži dodatni rok
Izvanredna uprava Agrokora zauzela je stav da o nagodbi vjerovnika odluku neće donijeti privremeno Vijeće vjerovnika nego stalno Vijeće vjerovnika, a da bi to bilo moguće, potrebno je produljiti rok sklapanja nagodbe do 10. srpnja ove godine, doznaje Jutarnji list.
Zbog toga će izvanredna uprava prije 10. travnja zatražiti od suda da se sukladno Zakonu o prinudnoj upravi aktivira dodatni rok od tri mjeseca, odnosno do 10. srpnja, za sklapanje nagodbe vjerovnika.
To je jučer Jutarnjem listu službeno potvrdila izvanredna uprava Agrokora, pojašnjavajući da je takva odluka donesena zbog smanjivanja na najmanju moguću mjeru svih pravnih dvojbi i sporova o tome tko treba sudjelovati u stalnom Vijeću vjerovnika i tko će od vjerovnika glasati na Skupštini vjerovnika o nagodbi vjerovnika koju će prethodno donijeti stalno vijeće.