Udruga Lipa pokrenula "Crnu knjigu trošenja javnog novca"

Vijesti 12. ožu 201813:27 > 13:27
Ilustracija

Udruga poreznih obveznika Lipa u ponedjeljak je pokrenula projekt "Crna knjiga trošenja javnog novca", čiji je cilj prikupljanje i klasificiranje slučajeva netransparentnog, neopravdanog te nezakonitog trošenja novca poreznih obveznika.

Kako je istaknuto na predstavljanju projekta, od danas je za javnost dostupna internetska stranica www.crnaknjiga.hr, na kojoj građani mogu vidjeti primjere dosad prikupljenih slučajeva rasipanja javnog novca te anomimno prijaviti sve njima poznate slučajeve trošenja javnog novca od strane političara.

Izvršni direktor Lipe Zoran Low kazao je da su na ideju za projekt došli želeći prikupiti sve apsurde koji se kontinuirano pojavljuju u javnosti i medijima, odnosno kako se određeni ljudi s političkom odgovornošću na neodgovoran način odnose prema javnim sredstvima. Cilj je stvoriti dokument koji će imati “jaču udarnu moć, jednu ‘iglu'”, kojom se onda može djelovati u javnosti, poručio je.

Projektom će se, osim evidentiranja i dokumentiranja neracionalnog trošenja javnog novca te analize najvažnijih slučajeva, dati i preporuke mjera javnih politika, a svi prikupljeni slučajevi bi se na kraju godine, do kada je i predviđeno trajanje projekta, tiskali u “Crnu knjigu”.

Lipa je projekt financirala crowdfunding kampanjom na platformi Indiegogo, koju je pokrenula krajem prošle godine i kojom je prikupila oko 140 tisuća kuna.

Voditelj projekta Rafael Jurčević pojasnio je da je logika rada da se prikupljene informacije filtriraju na način da im se utvrdi istinitost i relevantnost, zatim se objavljuju na stranici, potom se prosljeđuju medijima, a krajnji cilj je, u svojevrsnoj sinergiji s medijima, stvarati javni pritisak na sve one koji odlučuju o tome kako se troši novac poreznih obveznika.

Kao očekivane efekte projekta naveo je racionalizaciju javne potrošnje i veću odgovornost političara, zatim dodatno povećanje svijesti građana o tome da postoji povezanost između visokih poreza i prekomjerne državne potrošnje, kao i da je javni novac zapravo njihov.

Sadržaj bi se prikupljao iz tri izvora – iz medijskih objava, izvještaja državne revizije te dojava građana.

Predsjednik udruge Lipa Davor Huić predstavio je rezultate upitnika u kojem je sudjelovalo više od 13.500 građana, njihovih članova i simpatizera, od kojih 99,3 posto smatra da država troši previše. Pritom, 59,5 ispitanika smatra da se u javnom sektoru najviše “baca novac” na broj političara, 49,3 posto je izdvojilo državne agencije, 46,8 posto službene automobile, a 39,3 posto religijske institucije.

“Javnim novcem se grade vrtići i škole, ali jednim dijelom se on rasipa na način koji je neprihvatljiv građanima. Moramo odvojiti žito od kukolja, ono što ima smisla financirati od stvari koje nitko ne može opravdati”, ističe Huić.

Velimir Šonje iz Arhivanalitike se osvrnuo na nedavno izvješće Europske komisije o Hrvatskoj, u kojem uz ostalo stoji da su troškovi javne administracije izrazito visoki u odnosu na neke izdatke koji nose razvoj, kao što su izdaci za obrazovanje i razvoj.

Nadalje, istaknuo je, efikasnost javnih izdataka je izrazito problematična u mnogim područjima, a Komisija smatra i da nema posljedica za nepoštivanje fiskalnih pravila.

Upozorio je i da Hrvatska među usporedivim zemljama EU i dalje ima najveći javni dug, dok su prihodi opće države u postotku BDP-a nešto iznad 45 posto, čime smo deveti u EU.

“Mi smo strukturno s veličinom naše države Skandinavci, a s produktivnošću više-manje Balkanci”, poručio je Šonje.

Smatra da državom jednostavno treba bolje upravljati, odnosno učiniti je efikasnijom, jer istraživanja pokazuju da je Hrvatska izrazito neefikasna u odnosu na druge usporedive zemlje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.