'Hrvatska bi odmah trebala prestati kršiti presudu'

Vijesti 04. tra 201813:31 > 13:39
N1

Slovenski odvjetnici u slučaju implementacije arbitražne presude jednoglasno podupiru slovensku politiku. Zato pozivaju Hrvatsku da počne poštivati europsko pravo i krene implementirati odluku u vezi s granicom sa Slovenijom.

 “To nije stvar politike, nego struke!”, ukazuje Marko Pavliha.

U javnom pozivu o primjeni arbitražne presude, koji je upućen na adresu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, premijera Andreja Plenkovića te predsjednika sabora Gordana Jandrokovića, predstavnici slovenske pravne struke pozvali su Hrvatsku da dosljedno krene s primjenom presude arbitra koja je, kako navode, konačna i pravno obvezujuća, te da ‘prestane kršiti arbitražnu odluku, ali i sekundarno europsko pravo. Neka krene poštivati temeljne vriednosti Europske unije, od kojih je najbitnija vladavina prava…’.

Poziv su potpisali Lojze Ude kao predstavnik udruge odvjetnika Slovenije, Darja Senčur Peček kao predsjednica udruge društva za gospodarsko pravo Slovenije te pojedinci Marko Pavliha, Vasilka Sancin, Boštjan Koritnik, Ciril Ribičič, Verica Trstenjak, Patrick Vlačič, Ernest Petrič, Dominika Švarc Pipan, Urška Kežmah, Bojan Kmetec Rošic, Jana Rodica i Eda Kodrič.

Zabrinuti su zbog toga što se i dalje događaju incidenti, prije svega u Piranskom zaljevu, a i zbog oštre retorike “koja loše utječe na dobrosusjedske i diplomatske, gospodarske, pravne, policijske, pravosudne i kulturne odnose”.

Hrvatska još uvijek ustraje kod stava da za nju arbitražna presuda ne vrijedi, upozoravaju slovenski odvjetnici, i podsjećaju da je poštovanje međunarodnog prava temeljna vrednota zapisana u Ugovorima o Europskoj uniji.

“Hrvatska nikad ne bi mogla postati članica EU-a, da nije poštovala te vrijednosti. A sada ih krši. Naša profesionalna dužnost jest da na to upozorimo”, kazao je Marko Pavliha.

Čudi ga također, kako navodi, neuobičajena rezerviranost Europske komisije, obzirom da je već prije nekog vremena pravna služba Komisije jasno rekla da se arbitražna odluka mora poštovati s obje strane.

“Očito je problem toliko politički stagnirao, da predsjednik Europske komisije ne vidi potrebe da bi to i sam rekao naglas. Iako, Komisija će uskoro biti na potezu obzirom da ima još samo tri mjeseca da se odluči, prije nego Slovenija uloži tužbu pred sud EU. Ovakva zadrška pokazuje da EU nije dovoljno jaka. Predsjednik EK cijelo vrijeme ponavlja kako je EU i pravna unija, dok struge strane kaže da je problem među Slovenijom i Hrvatskom bilateralnog karaktera. Radi se o paradoksu koji je upotpunosti politiziran. Pitanje struke se na europskoj razini politizira i to nije dobro”, dodao je Pavliha, prenosi RTV Slovenija.