"Smanjenje izbornog praga je stvar političke logike"

Vijesti 04. svi 201810:23 > 10:50
N1

Za desetak dana počet će se prikupljati potpisi za referendum o izmjeni izbornog sustava koji pokreće Građanska inicijativa Narod odlučuje.

Prvo referendumsko pitanje odnosi se na smanjenje broja saborskih zastupnika, povećanje onih preferencijalno odabranih te smanjenje praga s četiri na pet posto.

“Želimo da se smanji maksimalni broj zastupnika s dosadašnjih 160 na 120. Glavni motiv je racionalizacija troškova Sabora. Javnosti je poznato da svaki zastupnik košta porezne obveznike 30-ak tisuća kuna mjesečno, da stranke dobivaju benefite i novac za svakog zastupnika. Ocjena rada Sabora u javnosti nije niti ‘dvojka’. Razlog da se smanji broj zastupnika je da teže ulaze u Sabor, da se dodatno motiviraju svoj rad”, rekao je za N1 Darko Varnica iz Inicijative Narod odlučuje.

Traže i tri preferencijalna glasa jer smatraju da bi građani tako na neposredniji način mogli birati svoje zastupnike te bi birači na taj način određivali poredak na izbornim listama.

“Imamo primjere zadnjih izbora gdje je bio jedan preferencijalni glas i 11 zastupnika je izabrano tako. Da se poveća na tri, to bi već bila petina izabrana neposredno od birača”, kaže Varnica.

Za smanjenje izbornog praga kaže da je “stvar političke logike”.

“Na izborima iz 2011. se 26 posto glasova odnosilo na opcije koje nisu prešle prag od pet posto, to znači da četvrtina biračkog tijela nije došla do izražaja. Na posljednjim izborima je to nešto manje, ali i dalje mnogo. Smanjenjem praga došlo bi do fragmentacije Sabora. Prag je kod nas visok. U većini zemalja EU-a je tri ili četiri posto. Parlamentarna skupština Vijeća Europe preporuča tri posto”, rekao je Varnica.”

Uz smanjenje praga i broja zastupnika, smanjili bi broj izbornih jedinica: “Njihov broj bi se formirao na način kako je to Ustavni suda mišljenjem zatražio od Sabora – da se ne poštuje odredba članka 39. Ustava. Ogromna je razlika između broja birača u izbornim jedinicama, a daju isti broj zastupnika. Izborne jedinice bi se definirale na način da ne bi mogle teritorijalno dijeliti županija. U izbornoj jedinici bi trebala biti jedna ili više cijelih županije, a ne da se administrativne jedinice dijele.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.