Bivša ministrica pravosuđa, Vesna Škare Ožbolt, gostovala je u Novom danu i komentirala pet godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji, kao i plasman hrvatske reprezentacije u četvrtfinale Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.
Koliko nogomet ili sport utječe na politiku?
Na svaki način utječe. Ovo što je naša reprezentacija napravila apsolutno nijedna politika, koliko god se trudila, ovakvu refleksiju, PR, brendiranje Hrvatske teško da može napraviti. Vatreni su napravili nešto što 10 godina politike ne bi napravilo.
Koliko politika utječe na nogomet ili sport?
U Hrvatskoj je dosta bilo poveznica između politike i sporta, to ni ulazak u Europsku uniju ni ovih 5 godina trajanja Hrvatske s europskim znakom zasigurno nije previše promijenilo. Bilo je pokušaja razdvajanja politike od sporta, čini mi se da je to manje vidljivo sad, posebno nakon pokrenutih sudskih postupaka. U sportu nema velikih i malih, tu su sposobni i nesposobni.
Budno se sve pratilo u američkom i ruskom veleposlanstvu u Hrvatskoj. Američki veleposlanik rekao je da se zna za koga će navijati Amerika, a iz Rusije je stigao odgovor s pitanjem hoće li Amerika pomoći platiti LNG na Krku, Agrokor i vize za Hrvate u SAD-u, kako to komentirate?
Ovo je već ne znam koji put da se verbalno oprobavaju SAD i Rusija na temama iz Hrvatske, a to mi se najmanje sviđa. Po meni je to zabrinjavajuća činjenica, jer je Hrvatska stalno izložena utjecajjima velikih sila. Vraćamo se na onu tezu da smo jako lijepa zemlja, ali se nalazimo na opasnom geopolitičkom mjestu i predmet smo različitih interesa.
Koliko za rejting znači odlazak predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na utakmicu i odlazak u svlačionicu?
Ja u ovaj folklorni dio ne bih ulazila, ali zasigurno je neformalni susret s predsjednikom druge države, koji isto tako zna bodriti svoju reprezentaciju, odlična stvar. Na marginama takvog neformalnog susreta neke se stvari otvore. Zasigurno ne pričaju o vremenu, nego o planovima koje dvije države trebaju ostvariti zajedno. Ima stvari koje se mogu i na takvim događajima, posebno ako sjede zajedno, sigurno samo ne navijaju, nego nešto i pričaju i treba to iskoristiti za neki dobar povod.
Hoće li se jučerašnji datum pamtiti kao obljetnica ulaska Hrvatske u Europsku uniju ili po ovoj pobjedi u nogometu?
Mislim da će se više patiti ovaj sjajan rezultat i ova drama koja se odvijala. Bilo je napeto. Poklopili su se sjajno datumi. U gospodarskom dijelu postižu se rezultati, daleko bolji nego što su ikad prije bili. Dugo Hrvatska nije imala suficit, nije se podizala na ljestvici gospodarskog razvoja. Puno toga treba napraviti i zasigurno nismo iskoristili sve što smo trebali iskoristiti. Mi imamo pet godina postojanja u Europskoj uniji, promijenile su se tri vlade, što je previše. Nema tu snažnog političkog guranja u smislu da smo u potpunosti iskoristili tih pet godina. Trebali smo daleko bolje iskoristiti i pripremni period i ulaskom samo zabijati golove, povlačiti veći broj sredstava. Sam ulazak u Europsku uniju podigao je standard i svijest, iako smo daleko od idealnog. Jedino što ulazak Hrvatske u Europsku uniju nije pobijedio je hrvatska birokracija, koja je troma i spora i stvara probleme.
Ankete pokazuju rezignaciju i nezadovoljstvo za 5 godina članstva u Uniji. Jesu li očekivanja bila prevelika il je učinjeno premalo?
Diskrepancija je u percepciji ljudi i očekivanjima i onome što je politika postigla. Mislim da je politika zakazala. Tri vlade su se promijenile, a nije se snažno fokusiralo na pripreme.
Gdje su ostali najveći problemi?
Ostali su u sferi administracije i birokracije. Sustav državne uprave apsolutno treba reformirati, treba ga digitalizirati, doći na stupanj vlade i e-uprave da se u roku sedam dana može dobiti dozvola, a ne nakon dvije godine i dalje. Ima problema vezanih uz imovinsko pravne odnose kao i u pravosuđu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.