Umjesto besplatnih tableta, učenicima samo SIM kartice

Vijesti 03. ruj 201807:34 > 07:40
Ilustracija

Ukupno petstotinjak riječkih učenika kreće put svoje škole s praznim školskim torbama ili pak djelomično punim, a riječ je o učenicima koji su dio eksperimentalne faze programa "Škola za život".

U Rijeci su u taj program ušli prvašići, petaši i djelomično sedmaši osnovnih škola Nikole Tesle i Turnić te učenici prvih razreda Prve riječke hrvatske gimnazije, a obećanje resornog ministarstva bilo je da će ih prvi dan škole na klupama dočekati besplatni udžbenici, tiskani i digitalni, besplatni tableti te SIM kartice koje će im omogućiti besplatno korištenje interneta.

Od svega toga dočekat će ih tek SIM kartice koje će im bez obećanih tableta biti potpuno beskorisne i svega nekoliko udžbenika jer, kako navodi ravnateljica OŠ Nikola Tesla Tatjana Bandera Mrakovčić, u subotu su stigli samo udžbenici jednog izdavača i to svega dva dana prije početka školske godine, piše Novi list.

Navodeći kako je rujan uvijek mjesec usklađivanja ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije Jane Sclaunich ističe da vjeruje kako će do sredine rujna ipak sve stići u škole.

“Vjerujemo da će u prva dva tjedna nastave ipak sve stići, a s obzirom da je velik broj udžbenika u digitalnom obliku njihov nam dolazak bez tableta ništa ne znači. Međutim, sve do 30. rujna nastavnici predaju nastavne planove. Dakle, to je mjesec usklađivanja i nije neophodno imati sav popratni nastavni materijal kako bi program krenuo”, navodi ravnateljica.

U toj će se školi eksperimentalni program provoditi među 120 učenika prvih razreda, dok OŠ Nikole Tesle ukupno broji 250 učenika koji će ući u »Školu za život«, od čega je 60 prvašića, a OŠ Turnić ima 135 učenika koji ulaze u reformu obrazovanja, od čega je 50 prvašića. Prvašići, petaši i učenici prvog razreda srednje škole uz tablete čekaju i cijele udžbeničke komplete, a sedmaši pak kreću bez udžbenika za biologiju, kemiju i fiziku, dok su im knjige iz ostalih predmeta roditelji morali kupiti.

Dio tih udžbenika, njih 30 posto, treba biti u digitalnom obliku čime će “Škola za život”, a uz tablete i udžbenike škole čekaju i opremu koju su tijekom ljeta birale putem kataloga Ministarstva znanosti i obrazovanja. Uglavnom je riječ o informatičkoj opremi, projektorima, platnima i prijenosnim računalima, kao i o opremi za kabinete prirodnih predmeta, a Prva riječka hrvatska gimnazija i OŠ Nikole Tesle dobile su odriješene ruke za odabir opreme u iznosu od 200 tisuća kuna, dok je OŠ Turnić na raspolaganju imala 180 tisuća kuna.

Nabavka te opreme financira se iz EU fondova, a sveukupno na razini Hrvatske suvremena oprema čeka se u 26 srednjih i 46 osnovnih škola uključenih u eksperimentalni program. Međutim, nisu eksperimentalni udžbenici i tableti jedino što nije spremno za početak nove školske godine, jer kasne i udžbenici za novouvedeni obavezni predmet informatike u petim i šestim razredima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.