Podružnica Sindikata novinara Hrvatske (SNH) novinari i medijski radnici HRT-a smatra da je izvanredni otkaz Hrvoju Zovku, novinaru i članu SNH-a, drastična, ishitrena i neopravdana mjera, objavljeno je u četvrtak na stranicama Sindikata novinara Hrvatske.
“Budući da se cijeli slučaj, ne opravdavajući izgovoreno, sveo na neprimjerene riječi izgovorene u raspravi s nadređenom urednicom Odjela IMS HTV-a, Katarinom Periša Čakarun, smatramo da radno zakonodavstvo, pravilnici i ostali dokumenti HRT-a, te tijela HRT-a poput Etičkog povjerenstva i Povjerenstva za zaštitu dostojanstva zaposlenika, omogućavaju izricanje niza primjerenijih mjera kojima se takav prekršaj može sankcionirati, kao na primjer opomenom, pa i financijskim sankcioniranjem zaposlenika, kao što se prakticiralo u sličnim ranijim slučajevima”, ističe se u priopćenju.
Neprimjerene riječi izgovorene u afektu dosad nisu dovodile u pitanje egzistencijalni i profesionalni integritet zaposlenika, ističe sindikat i podsjeća da je na HRT-u u zadnje vrijeme bilo niz sličnih situacija zbog kojih uopće nisu izricane sankcije ili su bile blaže, pa se drastična mjera izrečena Zovku može iščitavati kao oblik zastrašivanja radnika.
U priopćenju prosvjeduju i zbog samog načina na koji je Ravnateljstvo HRT-a objavilo odluku o izvanrednom otkazu Zovku, jer nije zaprimio službeni dokument o otkazu, nego su mu to priopćili novinari kojima je ta informacija poslana elektroničkom poštom.
“Tako je javnost za otkaz doznala prije samog Zovka, a cijeli slučaj verbalnog dvoboja nadređene rukovoditeljice i novinara oko raznih mogućih oblika pritisaka i cenzure na HRT-u sveden je samo na neprimjerene riječi izgovorene u prepirci – uz pozivanje na Istanbulsku konvenciju koja u Hrvatskoj još nije ni stupila na snagu”.
To odluku Ravnateljstva HRT-a o izvanrednom otkazu Zovku čini dodatno upitnom, nepromišljenom i neprihvatljivom, zaključuje se u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.