U Novom danu gostovao je stručnjak za međunarodne studije Radovan Vukadinović.
May je preživjela glasovanje o nepovjerenju, ali slijede teške borbe i napori u postizanju boljeg Brexita? Kakve su šanse da Europska unije iziđe usuret?
“Prilično minimalne. Očito je da je Europa ponudila što je rekla da će ponuditi, i moguće su možda korekture, ali nekih velikih ustupaka sigurno neće biti. Ovo što ste rekli da je May preživjela – to je jedna faza. Preživjela je u svojoj stranci, preživjela je za godinu dana – ali što će dalje biti, hoće li biti u vladi, hoće li biti neka druga vlada? Imamo toliko nepoznanica s tim Brexitom, nitko nije ni pomišljao koliko će to komplicirano biti.”
Rasprave u britanskom parlamentu su prilično burne, priča se o izlasku bez ikakvog sporazuma?
“To bi bilo izrazito kaotično. Možemo reći da bi bilo kaotično i za drugu stranu. Trajalo bi desetljeće dok bi se sve te stvari normirale i na neki način postavile. To bi svakako pogodilo Veliku Britaniju, ali jednim dijelom i Europsku uniju. Čim nemate regulirane odnose, to je masa problema koji nastaju, i nešto što se više ne može kontrolirano razvijati. Ako imate Brexit, ipak imate taj jedan kontrolirani izlazak, znaju se neka pravila i norme. Međutim, ako se to ne postigne, onda stvarno imamo, što bi Englezi rekli – mess.”
Glavni problem je kako izbjeći tvrdu granicu između Irske, članice Europske unije i Sjeverne Irske. Obje strane inzistiraju na izbjegavanju nepropusne granice.
“To je jedno od ključnih pitanja koje ima više aspekata. Jedan od njih je svakako odnos Sjeverne Irske i Velike Britanije, mogućnost da se Škotska pojavi jednog dana kao ona koja bi htjela izaći vani. Drugo, neki zastupnici u parlamentu kažu ‘idemo mi sad napraviti taj dogovor i prihvatiti meku granicu za neodređeno vrijeme, što znači možda za godinu dana, a nakon toga ćemo tu granicu zatvoriti’.”
“S druge strane je tolika povezanost između Irske i Sjeverne Irske u trgovinskim odnosima da bi to bila katastrofa za Sjevernu Irsku. To je onda jedna komplikacija koja zahtijeva vrlo pažljiv odnos jedne i druge strane. Europska unija je ponudila rješenje i teško da će od toga odstupiti. Mislim da će inzistirati da ta granica ostane meka i da se možda čak precizira neki rok – da se kaže za deset godina pa ćemo produžiti. Teško će biti prihvatiti ona mišljenja ‘ajmo idemo mi to sada potpisati, pa za godinu dana ukinuti.”
Nastavak pregovora je u siječnju. May je cijelu svoju političku karijeru stavila na kocku zbog Brexita?
“Theresa May je vrlo ambiciozna. Dobila je prvu pobjedu sada – ostala je na čelu stranke, sad bi željela ostati na čelu vlade. I onda kao sljedeći korak, željela bi izvesti taj Brexit, za koji ona nije glasala, za koji nije bila, koji joj je nametnut. To je veliki osobni plan, hoće li ga ona uspjeti realizirati, to ćemo vidjeti. Vidjet ćemo kako će se parlament postaviti. Ako parlment to ne prihvati, onda može pasti vlada, onda dolazi do novih izbora, onda se stvari kompliciraju, onda će se pitanje Brexita ostaviti za kasnije. Na kraju se može postaviti pitanje koje neki i danas postavljaju – možda bi bilo najbolje ići na drugi referendum pa da se narod izjasni. I tu opet imate različita mišljenja, u postavljanju pitanja, što bi trebalo građane pitati, a s druge strane, oni i koji su za Brexit kažu ‘narod se izjasnio, margina od četiri posto je dovoljna i mi smo tu riješili pitanje položaja Britanije’.”
Zanimljivo je gledati impuls ankete sada kad su se slegle emocije, kad su na svjetlo izašli problemi. Neki mediji tvrde da bi većina Britanaca sada odustalo od Brexita?
“Neki kažu da bi glasovalo samo 35 posto za Brexit. Drugi kažu da bi brojka možda bila veća. Neki kažu da bi opet bilo pola-pola. Brojke su različite. Činjenica je da je došlo do jednoga otrežnjenja, da je splasnuo veliki zanos, splasnulo je čestitanje na pobjedi, na izlasku iz Europske unije, za koju se govorilo da stavlja Britaniju u vazalni odnos. To sad pada u zaborav i govori se o promjenama koje bi mogle pogoditi veliki broj stanovništva i biznisa.”
Situacija u Francuskoj – nemiri traju već mjesec dana. Kako ocjenjujete Macronov nastup?
“Macron je shvatio da se mora početi povlačiti. Očito je da je njegova politika, koja je najavila reforme – poreznu reformu, školsku reformu, na neki način i reformu postavljanja odnosa prema malim obrtnicima – nailazi na teškoće. Svaka reforma nailazi na teškoće i tu je veliki problem današnjih političara, onih koji imaju neku viziju. S reformama odmah nailaze na neprobojni zid – one koji kažu ‘nećemo stvari mijenjati, neka stvari ostanu kakve jesu’. Osim toga, Macron se ipak doživljava kao jedan investicijski bankar, koji je iznad svega toga, koji nije predsjednik poput nekih francuskih predsjednika koji su imali više veze s narodom, koji su bili bliži macron je prilično udaljen, došao je na neki način da se postavio protiv establišmenta, ali je doveo jedan novi establišment.Tu su i europski izbori, pitanje je koliko će zastupnika u Europskom parlamentu imati ako ostane na svom položaju. Njegova popularnost rapidno pada i očito je da će se jako teško zadržati na poziciji i pri tome se pripremiti za Europski parlament.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram