Početak Nove godine vrijeme je u kojemu se, na tragu vladine odluke o racionalizaciji državne uprave, ukidaju i s drugim tijelima spajaju brojne agencije, zavodi, uredi... Vlada predviđa uštede i bolju učinkovitost, dok struka kaže: pravne osobe se ukidaju, ali sustavi spajaju, ovo nije reforma.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje pripojena je MUP-u. Time mjesto ravnatelja više ne postoji, jer uskoro se formira Ravnateljstvo za civilnu zaštitu koje bi trebalo funkcionirati kao i sada Ravnateljstvo policije.
Neslužbeno, Dragan Lozančić dvoumi se ostaje li u takvom sustavu ili ne – s obzirom da je njegova vizija razvoja civilne zaštite drukčija.
Nekadašnji ravnatelj SOA-e pred kameru nije htio, no jasno je da je razgovarao s ministrom koji smatra da bi nova organizacija trebala poboljšati civilnu zaštitu.
“To je nešto što je sad u proceduri, on po zakonu ima mogućnost vratiti se u sustav u kojem je bio prije, to nije MUP, ali što se tiče mene osobno može doći u Ministarstvo unutarnjih poslova i obnašati dužnost koja bi bila primjerena njegvom iskustvu i znanju”, kaže ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Uz Državnu zaštitu i spašavanje, MUP-u se pripaju i Centar i Ured za razminiranje te još dvije agencije, što je ukupno oko 800 ljudi. Očekuju se i neka fizička preseljenja – a sve bi se trebalo posložiti za 60 dana. Božinović očekuje uštede od oko 4,5 milijuna kuna.
“Govorimo i oko 40 posto manje rukovodećih mjesta, iako realno glavni cilj je upravo stvaranje jednog učinkovitog i funkcionalnog sustava civilne zaštite što se kroz ove godine pokazale da nismo uspjeli”, dodaje Božinović.
“Božinović bi trebao biti supermen”
Iz sustava Dražavne uprave za zaštitu i spašavanje izdvaja se vatrogastvo, što je po mišljenju stručnjaka za sigurnost Željka Cvrtile pogreška: kao i da se civilna zaštita nalazi pod okriljem MUP-a. MORH je, smatra, prava adresa jer ima potrebnu opremu, a MUP je ionako, kaže, glomazan sustav.
“Sad kad još dođe i državna uprava i kada se napravi cijelo to ravnateljstvo, onda bi ministar Božinović valjda trebao biti supermen da svime time upravlja. Tako da mislim da s te strane neće funkcionirati, uz to mislim da MUP nema niti ljudsku niti operativnu tehniku za civilnu zaštitu”, kaže Cvrtila.
Sve je to dio ukidanja 54 agencije, fondova, ureda i sličnih tijela – na snagu je stupila s Novom godinom – no da bi se postalo operativno potrebni su još i razni podzakonski akti. Vlada predviđa milijunske uštede pogotovo zbog smanjenja rukovodećeg kadra.
“Neki će otići u privatni sektor, mislim da nitko ne ide na veću plaću, mogu samo na manju, ali za sve kvalitetne ljude – ima mjesta”, komentira ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
I dok Tolušić tvrdi kako je odluka provedena unatoč otporima i obećaje bolju učinkovitost, nekima se ipak čini da od toga neće biti ništa: jer ukidaju se pravne osobe, ali sustavi spajaju.
“Mi smo kad su zemlje OCED-a u pitanju u prosjeku kad je javna uprava u pitanju. Nemamo ih previše, ali je aparat neučinkovit i gubi se energija na naprimjer “lex šerif”, mišljenja je Vedran Đulabić, stručnjak za javnu upravu.
I dok Vlada najavljuje nove racionalizacije u slijedeće dvije godine – za Đulabića je ovo reorganizacija: Ne i reforma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.