Sunčana Glavak nazvala nedemokratskim izbacivanje novinara HRT-a s presice

Vijesti 27. velj 201911:47 > 11:48
Patrik Macek/PIXSELL (ilustracija)

Zastupnica Sunčana Glavak (Klub HDZ) reagirala je u srijedu u stanci za slobodne govore u Hrvatskom saboru na postupak predsjednika zagrebačkog SDP-a i saborskog zastupnika Gordana Marasa koji je izbacio novinara HRT-a s konferencije za novinare čime mu je, kako je rekla, onemogućio rad i prekršio ustavne odredbe o pravu na informiranje

Marasov postupak ocijenila je nedemokratskim.

Osvrnula se i na tužbe HRT-a protiv novinara podsjetivši kako je na Odboru za informiranje, informatizaciju i medije usvojen zaključak i preporuka da se spor pokuša riješiti dogovorom te je pozvano vodstvo HRT-a da izvijesti o tijeku i rezultatima postupka mirenja.

U vezi s nedavnim postupkom kada je članovima HDZ-a zabranjeno javno istupanje bez prethodne suglasnosti stranke, Glavak je priznala da su pogriješili i dodala da su se ispričali. Željeli smo se uskladiti s odredbama zakona i GDPR-a (General Data Protection Regulation).

Stjepan Čuraj (Klub zastupnika HNS) upozorio je na neravnomjeran razvoj Hrvatske i ogroman nesrazmjer te odlazak ljudi iz neperspektivnih hrvatskih krajeva, osobito Slavonije koja je time najviše pogođena. Pri tome je naveo kako je u Zagrebu dohodak po stanovniku 3 puta veći od onoga u slavonskim županijama.

Boris Milošević (Klub Samostalne demokratske srpske stranke) konstatirajući kako je Hrvatska jedna od nacionalno najhomogenijih zemalja upozorio je na nedostatnu zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina zaposlenih u državnoj upravi rekavši kako je on na razini od tek 3,34 posto, iako je njihov udio u stanovništvu 7,7 posto.

Također je rekao kako je udio pripadnika srpske nacionalne manjine u stanovništvu 4,36 posto, a njihov udio među zaposlenima u državnoj službi tek 2,2 posto. Pripadnika romske manjine među zaposlenima u tim službama je tek 0,02 posto, naveo je Milošević.

Upitao je kada će biti dosegnut prag od 5,5 posto zaposlenih pripadnika nacionalnih manjina u državnim službama, odnosno kada će biti poduzete mjere da se preokrenu negativni trendovi pada njihova udjela u tim službama.