Ilegalni migranti svoje rute ulaska u RH mijenjaju ako ne na dnevnoj, onda na dnevnoj bazi, kada uoče veći broj policajaca odmah mijenjaju smjer.
MUP u ovom razdoblju bilježi 1470 ilegalnih prelazaka što je dosta više nego u istom razdoblju lani (oko 800), a možemo se pohvaliti respektabilnim rezultatima u hvatanju krijumčara ljudima i njihovih pomagača, poručio je načelnik MUP-ove Uprave za granicu Zoran Ničeno.
Gostujući u HTV-ovoj “Temi dana” Ničeno je kazao kako granična policija u svom radu koristi svu moguću tehničku pomoć, na području planine Plješivice – gdje je u nedjelju otkriveno 15 migranata iz Libije i Tunisa koji su u RH ušli preko iznimno nepristupačnog terena gdje je još snijeg, a među njima je pet maloljetnika te mlađa Tunižanka za koju se mislilo da je trudna, ali ipak nije – montirano je još sedam velikih termovizijskih kamera velikog dometa.
Kroz europski fond kupuju se dodatne mobilne termovizije, sustav dronova, ručni termovizijski uređaj, dakle niz opreme koja policiji pomaže u zaštiti granice, rekao je i dodao da uz dva svoja helikoptera za nadzor granice policiji pomaže i zrakoplov Frontexa ,koji na dnevnoj bazi nadlijeće do područje i daje informacije o kretanjima migranata i mogućim rutama.
Obeshrabrujemo i odvraćamo migrante od nezakonitog ulaska u RH
“Mi se postavljamo na način da obeshrabrujemo i odvraćamo migrante od nezakonitog ulaska. Oni kad vide da na nekom području ne mogu proći, oni tu rutu odmah mijenjaju”, istaknuo je Ničeno.
Naveo je kako je ova zima bila toplija pa granična policija nije imala dužu stanku u dolasku migranata, pa bilježi brojke u ovom razdoblju na razini od 1470 ilegalnih prelazaka, što je dosta više nego prošle godine kada ih je bilo oko 800 u istom razdoblju.
Ničeno je naglasio da policija paralelno radi dvije važne stvari – prva je zaštita granice i želi tu biti što jača na samoj graničnoj crti, a druga je ući “u tu tamnu brojku krijumčara ljudi”, dakle zahvatiti sav kriminal koji prati nesreću migranata, “tako da se možemo pohvaliti brojevima da smo prošle godine, ako bilježimo i kaznena djela prema počiniteljima i onima koji su im pomagali, imali skoro tisuću slučajeva ukupno”.
Nikad veća brojka uhićenih krijumčara ljudi u hrvatskoj povijesti
“To je respektabilna brojka, nikad veća u hrvatskoj povijesti, ali respektabilna i u nekakvim europskim komunikacijama s našim partnerima. Kada kažemo da smo imali uhvaćeni nekih 620 krijumčara, onda stvarno iza toga stoji jedan težak, krvav zajednički rad granične, kriminalističke policije. Tu je i naš sistem, evo baš smo danas imali razgovore s našim makedonskim i albanskim kolegama koji su htjeli vidjeti na koji način radimo i koristimo tehničku opremu i profiliramo moguća kretanja tih krijumčara. Vjerujem da smo dosta uspješni, dosta uspješno komuniciramo sa slovenskim i bosanskohercegovačkim kolegama s kojima imamo i mješovite patrole, što j dobar alat u zaštiti državne granice”, rekao je.
Ničeno je izvijestio i da jedanaest hrvatskih graničnih policajaca u Makedoniji pomaže od samog početka migrantske krize te da su u tim kontigentima uvijek među najuspješnijima po rezultatima. U tijeku je, dodaje, velika aktivnost Fontexa prema svim zemljama u regiji, sklapanjem tzv. statusnih sporazuma, nakon čega se očekuju i prave operativne akcije u tim zemljama. Prva takva je u Albaniji, gdje je MUP već nominirao određeni broj policajaca u akciji suradnje država članica na jačoj zaštiti granica na ruti iz Grčke u Albaniju te dalje u Europu.
Brojku od 6.500 graničnih policajaca, dakle više nego BiH, Srbija, Crna Gora i Makedonija zajedno, Ničeno smatra optimalnim za potrebe zaštite naše granice,
Je li riječ o nesporazumu ili je mlada Tunižanka lažno prikazala da je trudna? – Svakako nije riječ o nesporazumu!
Upitan je li riječ o nesporazumu, ili je mlada Tunižanka koja je u nedjelju s još 14 ilegalnih migranata otkrivena na Plješivici od samog početka lažno prikazivala da je trudna, Ničeno je odgovorio: “Svakako nije riječ o nesporazumu”.
“Od prve dojave bila je riječ da je među migrantima trudna ženska osoba mlađe dobi sa stanjem opće iscrpljenosti i da ne može dalje hodati. Mi smo na teren odmah uputili naše ekipe za spašavanje zajedno s Hitnom pomoći i fizički smo tu žensku osobu nosili s jednog vrlo nepristupačnog terena na Plješivici, gdje je još uvijek snijeg, hladno je i vrlo su teški uvjeti. Ona je na sebi imala slojeve odjeće koji su nama pokazivali da je riječ o trudnici, mi smo je donijeli, u Hitnoj su testovi pokazali da nije trudna. Mi pretpostavljamo da je pitanje, kao i u mnogo drugih slučajevima kad je riječ o tako nepristupačnom terenu, da se migranti ne odlučuju lako na takve rute preko planine, koje su izuzetno fizički zahtjevne, trebate biti u jako dobroj kondiciji da to prohodate. Međutim, beskrupuloznost krijumčara koji ih voze vrlo često ih dovedu na pozicije s kojih se više ne mogu se micati i onda zovu u pomoć”, izvijestio je.
Za tih 15 migranata još nije donijeto rješenje o readmisiji, odnosno povratku u BiH odakle su nezakonito i ušli u RH, već su još u postupku postaje granične policije Korenica. Pet njih je izjavilo da su maloljetnici i njima će, kaže Ničeno, sukladno novom protokolu u postupanju s maloljetnicima biti određen skrbnik te idu u poseban tretman.
“Ostali, ne znam koji im je status, jesu li tražitelji azila ili nisu, prrevoditelj s njim razgovara i ovisno o statusu koji im bude određen prema njima će ići daljnji postupak. Ako postupak bude redovan u smislu da ne traže azil, oni će biti smješteni u jedno od naših prihvatilišta za strance i bit će najavljena readmisija u BiH”, kazao je Ničeno.
Mlada Tunižanka bila je u relativno teškom stanju, ali ne i životno ugrožena, nije bila trudna
O spomenutoj maloj Tunižanki očitovala se i Sandra Čubelić, ravnateljica Opće bolnice Gospić gdje je migrantica zbrinuta. Bila je, kaže, iznimno iscrpljena, pothlađena, u relativno lošem stanju, ali nije bila životno ugrožena.Trudnoća s medicinskog aspekta nije bila posumnjana, a pokazalo se i da nije trudna, poručila je.
Čubelić tvrdi kako bolnica u Gospiću u zadnje vrijeme ne bilježi veći broj intervencija prema migrantima. “Ne bi se moglo govoriti o nekom većem broju, to su relativno rijetki slučajevi”, rekla je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.