Građanska inicijativa "Ne daj se Cetino" najavila je javnu tribinu u Splitu "Krik za Jadro" kako bi upozorila na potrebu zaštite rijeke Jadro iz koje se ljeti opskrbljuje vodom milijun osoba, a izložena je mnogim zagađenjima.
ribina se organizira u sklopu nastojanja za osvješćenjem i mobiliziranjem javnosti o životno važnom pitanju zaštite krških ekoloških sustava i podzemnih voda u zaleđu Splita.
Za razliku od susjedne Slovenije, koja je jednoglasno u parlamentu promijenila Ustav i štiti pitke vode od izvora do ušća, koja je zakonski zaštitila krš te ga kandidirala za Popis svjetske baštine, naša domovina za njega kao da ne haje, kaže se u pozivu na tribinu.
Kod nas o kršu, tom tako specifičnom i krhkom eko-sustavu, ne brine nitko. Jadro, rijeka iz koje zimi pije pola milijuna ljudi, a ljeti milijun, napadnuta je sa svih strana, zaključuje se.
Inicijativa se obraća “svima koji vole Jadro i piju iz njega vodu” s upozorenjem da će ga zauvijek izgubiti zbog izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici, slivnih i otpadnih vode s auto-ceste, industrijske zone Dugopolje i deponija smeća u Muću.
Sve slivne i otpadne vode izravno su dovedene u Jadro preko prirodnih ili umjetno napravljenih upojnih jama. Upojne jame u kršu nemaju i ne mogu imati funkciju pročišćivača, nego se onečišćenje u njima izravnio prenosi u izvore, ističu članovi inicijative.
Osim upojnih jama, iznad izvora Jadra i u izravnoj vezi s rijekom nalazi se nekoliko deponija smeća od kojih je za kvalitetu vode i zdravlje ljudi najgori deponij smeća u Muću, na prirodnoj jami i rasjedu odakle je trasiranjem dokazana izravna veza s rijekama Jadrom, Žrnovnicom i Pantanom.
Jadro se još može i mora spasiti
Izravna posljedica je drastičan i kontinuiran pad kvalitete vode, kojem se ne nazire kraj. Ipak, Jadro se još može i mora spasiti, poručuju iz inicijative.
Sveučilišna profesorica i bivša pomoćnica ministra energetike i okoliša Lidija Runko Luttenberger, najavljena kao jedna od sudionica tribine, istaknula je za Hinu da je voda nacionalno bogatstvo koje se ne smije ugrožavati, a pogotovo ne privatizirati.
Voda kojom je Hrvatska bogata prvenstveno zbog geologije krša, koji predstavlja strateški resurs i našu komparativnu prednost, nema u stvarnosti odgovarajuću zaštitu regulatornih vlasti, kazala je.
Runko Luttenberger ocjenjuje da je upravljanje strateškim resursima u Hrvatskoj podstandardno do mjere da to “nije samo nebriga, već i namjera u smislu nečinjenja kod prostornog planiranja, korištenja zemljišta, procjene utjecaja zahvata na okoliš i gospodarenja otpadom”.
Kako bi to spriječili, članovi građanske inicijative “Ne daj se Cetino”, zajedno s drugim inicijativama i zainteresiranom stručnom javnošću poduzimaju niz akcija, a prva je tribina u petak, 31. svibnja, u zgradi Franjevačkog klerikata u Splitu.
Pored Runko Luttenberger, na tribini će govoriti sveučilišni profesor i bivši ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko – dalmatinske županije Mladen Smoljanović, profesor emeritus i član inicijative Ivo Šimunović, te umirovljeni sveučilišni profesor kemijske fizike i istaknuti aktivist Stanko Uršić.