U Novom danu gostovao je glavni savjetnik ministrice obrazovanja Marko Košiček.
Jeste li mislili da će se ovako zaoštriti rasprava oko udžbenika iz vjeronauka?
“Od početka komuniciramo, kada smo donosili zakon prošle godine, cijenu kompleta udžbenika obaveznih predmeta. U članku 14 zakona o udžbenicima piše da se sredstva za nabavu udžbenika osiguravaju u državnom proračunu – ne spominje se svih udžbenika, obaveznih udžbenika, izbornih udžbenika.”
Zašto ste radili razliku između obveznih i izbornih predmeta? Zbog novca?
“Ministarstvo to radi već deset godina za neke skupine. To su djeca čiji su roditelji primatelji zajamčene minimalne naknade i djeca hrvatskih branitelja. Ta sredstva ministarstva koja su se doznačavala za udžbenike, uvijek su se odnosila na udžbenike obaveznih pretmeta – to se uvijek donosilo samo na taj dio udžbenika. Zakonom smo taj imovinski cenzus uklonili i po istom modelu onda nabavljamo udžbenike za sve. Što se tiče vjeronauka – on je izborni predmet. Stvar je financijske prirode. Čuli smo premijera, osigurana su sredstva i za nabavu izbornih predmeta.”
Koji je iznos potreban za udžbenike iz izbornih predmeta?
“Riječ je o 28 milijuna kuna, odnosno manje, jer iznos predviđa da svi učenici idu na sve izborne predmete.”
Kako gledate na zahtjev za ostavku ministrice Divjak od strane Milana Bandića i njegove Stranke rada?
“Nitko ne zna razloge. Ne bih ulazio u analize, imamo puno drugog posla. Svatko ima pravo na stav, s druge strane imamo stav Europske komisije koja je rekla da je reforma dobra. Što se tiče Grada Zagreba, on je osnivač škola, školstvo u Hrvatskoj je decentralizirano. Nitko ne smije bježati od odgovornosti – osnivači imaju veliku ulogu u reformi.”
#related-news_0
U metodičke priručnike uložen je velik trud i novac, ali čini se da rezultati nisu zadovoljavajući?
“Dosta je nesporazuma oko toga. Svi su čuli za kurikulume, ali kurikulume je teško pretočiti u nastavni proces. Kako primijeniti ono što je kurikulum propisao – to se nalazi u metodičkom priručniku. Ali dorada bilo kojeg dokumenta je normalni dio procesa nastajanja bilo kojeg dokumenta.”
Priča se o ratu nakladnika – koliko je nakladnika, rade li pritiske na nastavnike vezano za odabir udžbenika?
“Ono što se sada odabere, ostaje zaključeno narednih nekoliko godina”, kaže Košiček i objašnjava da se najčešće spominje nekoliko velikih nakladnika, ali puno je malih, specijaliziranih za udžbenike za različite obrte.
“Svi se sad natječu da povećaju svoj postotak na tržištu i to je legitimno. Nama je važno da svaki učitelj zna što može birati”, tvrdi savjetnik ministrice i dodaje da će se odabir vršiti anonimno, putem aplikacije, te se nastavnici “nikome neće opravdavati ” zbog odabira udžbenika prema kojima će raditi.
Kako ćete znati je i odabir rezultat pritiska ili svjetonazora?
“Nama je bitno da svaki učitelj zna da su to provjereni udžbenici. Je li to udžbenik A, B ili C – iz perspektive ministarstva, svi su jednako dobri. Direktne financijske koristi od odabira udžbenika ne smije biti.”
Mislite li da je raspodjela kolača oko udžbenika u pozadini pritiska Milana Bandića prema ministrici Divjak?
“Ne bih ulazio u razloge, ali činjenica je da se radi o 200 milijuna kuna.”
Što se tiče nove akademske godine, priča se o povećanju upisnih kvota – na Ekonomski fakultet upisat će se 1171 student više, dekan je rekao da se radila preraspodjela upisnih kvota?
“Čekamo obrazloženje zašto dolazi do preraspodjela, kako se to tumači. Svima je jasno da imamo puno ekonomista i da nam ne treba povećanje kvota, ne znamo postoje li objektivni razlozi za takvo nešto ili gdje su uporišta na tržištu rada za tom potrebom.”
Košiček zaključuje da u ministarstvu vjeruju da će do nove školske godine sva biti spremno.
Cijeli razgovor pogledajte u videu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram