Premijer Andrej Plenković na početku sjednice Vlade još je jednom čestitao Mariji Pejčinović Burić na izboru na mjesto glavne tajnice Vijeća Europe. Istaknuo je to kao veliku pobjedu Hrvatske, ali i ovog dijela Europe. Osvrnuo se i na aktivnosti oko uvođenja eura u Hrvatskoj i ulaska u schengenski prostor.
“Za nas jedna jako lijepa i pozitivna vijest koja se dogodila jučer u Strasbourgu. Ja joj čestitam u ime cijele Vlade, cijele države jer zaista je to fantastično postignuće Republike Hrvatske. Najveći međunarodni i politički uspjeh kada je riječ o izboru bilo kojeg predstavnika Hrvatske u posljednjih 30-ak godina. Možemo biti ponosni na međunarodni ugled Hrvatske.
Ona je svojevrsna pobjeda srednje i jugoistočne Europe, prva je koja dolazi iz našeg dijela kontinenta i to je enormno postignuće na koje svi možemo biti ponosni”, započeo je izlaganje premijer Andrej Plenković.
“Želim zahvaliti i aktualnom izaslanstvu Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe čiji su članovi jelovali svaki u svojoj političkoj grupi i svima koji su promovirali njezinu kandidaturu.
U samo 23 godine članstva u VE došli smo u poziciju da imamo i ministricu koja će preuzeti funkciju glavne tajnice. U tom razdoblju radilo je puno kvalitetnih ljudi u Vijeću Europe. Da biste stekli ugled u nekoj organizacji to mora biti jedan kontinuitet i to je Hrvatska ostvarila”
Premijera je, kaže, razveselilo obraćanje Marije Pejčinović Burić i uvjerljiva pobjeda nad kvalitetnim kandidatom što je priznanje. “Poslijepodne će doći u Hrvatsku pa ćemo je imati i prilike vidjeti”, rekao je.
“Bio je jedan sjajan austrijski političar koji je postao glavni tajnik Vijeća Europe Lujo Tončić-Sorinj od 1969. to 1974. Ona je prva glavna tajnica Hrvatica, ali bio je još jedan Hrvat porijeklom na čelu Vijeća Europe”, podsjetio se crtice iz povijesti Vijeća Europe premijer Plenković i nastavio: “Mislim da Marija zaslužuje aplauz cijele Vlade”, rekao je nakon čega se prolomio pljesak.
U nastavku obraćanja premijer je spomenuo proslavu Dana državnosti, šahovski turnir koji traje u Hrvatskoj, a podsjetio je da je na inzistiranje Hrvatske na sastanku Europskog vijećauvršten problem negativnih demografskih kretanja u zemljama članicama u strateški program EU.
Referirao se i na sastanke u Bruxellesu vezano za uvođenje eura u Hrvatskoj, a osvrnuo se i na aktivnosti oko ulaska u schengenski prostor. Očekuje finalnu evaluaciju nakon ljeta i na jednom od kolegija Europske komisije i formalan prijedlog Europskom vijeću da Hrvatska uđe u schengenski prostor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.