'Netko je nazvao Ostojića i tražio povlačenje tablica'

Vijesti 10. tra 201508:16 > 08:17
N1

O odlukama ustavnog suda, slučaju Bandić, Vladinim odlukama kojima se odbija zahtjev zastupnika za usvajanjem ustavnog zakona o braniteljima u Temi dana razgovarali smo s Vesnom Škare Ožbolt, saborskom zastupnicom i bivšom ministricom pravosuđa.

“Ne bih rekla da je Ustavni sud vrhovno političko tijelo, ali sve veći broj ljudi mu se obraća zbog kršenje odredbi Ustava. Možemo zaključiti da se u Hrvatskoj učestalo krše ljudska prava – nikada kao do sada Ustavni sud nije imao toliko posla. Ustavni sud mora reagirati na zahtjeve – on je međuvlast, ali nije dio niti jedne vlasti. Stanje u Hrvatskoj je takvo da se svi obraćaju Ustavnom sudu jer smatraju da su im narušena neka prava.

U slučaju Bandić moj zaključak je da je pravna sigurnost u zemlji na klimavim nogama. Milan Bandić se, po odluci Županijskog suda, opet može vratiti u Remetinec”, kaže Škare Ožbolt za N1.

N1

Na upit sliči li sve ovo što se događa u Zagrebu na svojevrsnu političku i pravnu smijuriju, odgovara:

“Jako me začudilo da je Županijski sud odgodio odluku jer Ustavni sud nije sud i nije imao razloga za odgodu. Svi su se pogubili oko slučaja Bandić. Izborna je godina, u strahu su velike oči. Prisutna je paraliza političkog života, nastala je totalna paraliza sustava – Vlada umjesto da zabija golove, ona se bavi reorganizacijom i zakočila je sustav”.

Slučaj Glavaš ubrzao odluku o Bandiću?

“Ustavni sud nema zakonski okvir i obavezu u kojem roku moraju donijeti odluku. Možda je slučaj Glavaš ubrzao odluku o Bandiću, ali nema zakonske odredbe o rokovima i to treba propisati. Ustavni sud je prezatrpan predmetima, jer uživa najviši stupanj povjerenja u Hrvatskoj”, odgovara na upit zašto smo u slučaju Glavaš ustavnu odluku čekali četiri godine.

O slučaju outsourcinga, kazala je da Vlada nema čvrstinu u odlukama i snagu da odluke za koje misli da su dobre i provede. “To je problem u masu slučajeva. Nažalost, Vlada će završiti mandat tako da će ostati u sjećanju kao Vlada koja je predlagala pa povlačila svoje poteze”, kaže Škare Ožbolt.

Kaže da je, u slučaju registarskih tablica, netko vjerojatno nazvao ministra i zatražio od njega povlačenje.

“U ovoj zemlji, kada je riječ o strankama, dolazimo do toga tko više štiti nacionalne interese, a tko manje. Grb na tablicama je iz pozicije HDZ-a nacionalni interes, a iz pozicije SDP-a nije. Pitali su me jednom je li Hrvatska politički zatucana, danas bih se složila s tom tezom”, kazala je.

Govoreći o ustavnom zakonu o braniteljima, kaže da je prijedlog imao za cilj potaknuti Vladu da donese svoj prijedlog zakona. “Trebalo bi dovesti u red sadašnji zakon – ne povećati prava, već ih malo čvršće regulirati. Mislim da nitko ne želi mijenjati zakon na štetu branitelja. U ovoj zemlji nitko tko vodi računa o gospodarstvu ne može predlagati da se milijarde izdvajaju za neka nova prava, ali je potrebno usavršavati ovako osjetljive zakone”, kazala je.

Komentirala je i najavljeni mimohod u Zagrebu i Kninu.

“Predsjednica imao svoj način razmišljanja, mora biti predsjednica svih građana i mislim da je njena odluka apsolutno dobra i dobro je da su se konačno usuglasili Milanović i predsjednica. Ovakve stvari su dobre, bez obzira na to što govorimo o izbornoj godini”, kaže Škare Ožbolt.

Za kraj je komentirala najavu Josipovića da osniva svoju stranku te kazala da smatra da se time na političkoj sceni ne mijenja mnogo. “Postavlja se pitanje je li više mogao napraviti dok je bio predsjednik i to će ga pitanje uvijek pratiti”, zaključila je.