Premijer Andrej Plenković izjavio je u četvrtak da je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac "na svoj način i u svom stilu" rekao kako današnja Hrvatska nema veze s NDH, da Hrvatska nije faktor nestabilnosti i da Vlada nije ta koja kreira klimu nesnošljivosti u društvu.
“Gospodin Pupovac je jučer u svom nastupu, koji je u njegovom stilu i na njegov način, rekao stvari koje su bile drukčije artikulirane nego prije dva tjedna. On je rekao na njegov način da današnja Hrvatska nema veze s NDH, da Hrvatska nije faktor nestabilnosti. On je vrlo jasno rekao da ova Vlada niti ova većina nije ta koja kreira klimu nesnošljivosti”, rekao je Plenković u polusatnom uvodnom govoru na sjednici Vlade.
Vodimo Tuđmanovu politiku, politiku uključivosti i pomirbe
Iz njegovog kuta, dodao je, ima onih koji to kreiraju. “Netko je otišao u Ceranje Donje i napisao ‘ubi Srbina’ na onaj znak ili pak zalijepio na nekakav zid pamflet koji kaže da je razlog što se to piše taj da mi vidimo neku drukčiju politiku, da to nije izvorna politika HDZ-a. A upravo je obrnuto. Politika koju vodimo je politika Franje Tuđmana, politika uključivosti i pomirbe”, kazao je premijer.
Naglasio je da može respektirati one što drukčije misle, ali će se politički boriti protiv toga. “Vrlo je jasno tko koju ulogu igra u ovoj šahovskoj partiji, dobro otvorite oči”, poručio je Plenković.
Ustvrdio je kako su policija i pravosuđe bili brzi i učinkoviti u rješavanju svih incidenata koji su se dogodili zadnjih mjeseci nad srpskom nacionalnom manjinom te da je hrvatska policija otkrila sve do jednog počinitelja incidenata, i to vrlo brzo i u ne baš jednostavnim okolnostima. “To pokazuje da funkcioniramo kao država, da politički mi kao Vlada i ova parlamentarna većina radimo za uključivo društvo”, podvukao je premijer.
Ne radimo za polarizirano društvo, to nije moj “cup of tea”
Ne rade, kaže, isto kao oni politički akteri i stranke koji rade za polarizirano, podijeljeno i isključivo društvo. “To nije moj ‘cup of tea’, kako bi Englezi rekli. To ne treba nikome, a naročito ne zemlji koja je sve svoje strateške ciljeve riješila, i to u teškim okolnostima. Sve što sada radimo su finese da ljudima bude bolje ekonomski i socijalno. To je naša zadaća, ali i svih naših koalicijskih partnera”, poručio je Plenković.
Osvrnuo se na jučerašnji sastanak s predstavnicima udruga, ustanova i organizacijama za žrtve obiteljskoga nasilja i predstavnicima Inicijative #spasime te na izmjene zakona vezano za nasilje nad ženama i u obitelji.
“Svi ste svjesni koliko smo političkog pritiska, pa i štete pretrpjeli zbog toga što smo, za razliku od SDP-ove Vlade i ovih koji su glavni zagovaratelji te teme, imali političke hrabrosti ratificirati Istanbulsku konvenciju”, kazao je Plenković.
Istaknuo je i kako su s interpretativnom izjavom i člancima zakona vrlo jasno otklonili “bilo kakve strahove i dileme onih koji su to tada javno artikulirali po ulicama Zagreba, Splita, nosili transparente o nekakvoj obmani, ‘baba rogama’ koje će nam se dogoditi”.
Ništa se od tih strahova, u biti laži i dezinformacija, bačenih klipova u eter da se napravi politička šteta, nije realiziralo niti će se ostvariti. Niti milimetra, ustvrdio je premijer.
Izmjenama zakona o nasilju u obitelji i nad ženama napravljen je veliki iskorak
Zahvalio je svim udrugama, ustanovama i inicijativama što su svojim aktivizmom i angažmanom bili “svojevrsni krik” i artikulirali problem tako da smo ga svi osvijestili.
Ustvrdio je da je izmjenama zakona napravljen veliki iskorak te je poručio da se kao društvo moramo više posvetiti tom fenomenu i njegovom rješavanju. Jedini tko istinski razumije taj problem je žrtva koja se ohrabrila, jer ona vidi taj cijeli put i tko joj sve treba pomoći, te oni koji prate žrtve kroz taj proces, kazao je Plenković
“I jedno takvo nedjelo je previše, a znamo da je na jedno prijavljeno još otprilike pet takvih gdje se od nesigurnosti, srama i što će netko reći u nekoj sredini, netko boji to artikulirati, i to moramo mijenjati”, poručio je.
Poslao je poruku i svim učenicima, učiteljima i nastavnicima kojima je u ponedjeljak započela nova školska godina s novim kurikulumom. Očekuje da se financijski i operativno riješi problem pomoćnika u nastavi koji su, kaže, “možda u brzini, kontekstu sredstava nastali”.
Ustvrdio je da su kurikulumi usvojeni konsenzusom, bez demonstracija, te zaključio kako to pokazuje da “možemo ‘zaobliti uglove’ čak i kada svjetonazorski se oko nekih pitanja ne slažemo”. Usvojena su rješenja po metodologiji i sadržaju koji priprema mlade generacije za radna mjesta za koja ni mi ne znamo da postoje, kaže Plenković.