Prosvjed inicijative "Škola za sve!": Pomoćnici u nastavi su djeci sve

Vijesti 14. ruj 201910:28 > 10:42
N1

Tražeći od Vlade i resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja ravnopravnost i jednake mogućnosti za svu djecu u odgojno-obrazovnom sustavu, Inicijativa "Škola za sve!“ organizirala je u subotu prosvjed na zagrebačkom Europskom trgu zbog neriješenih zahtjeva za pomoćnike u nastavi.

Inicijativa, čiji su članovi roditelji djece s teškoćama, pomoćnici u nastavi, učitelji, socijalni rehabilitatori te više udruga i građanskih inicijativa, poslat će pismo premijeru Andreju Plenkoviću zbog toga što se, kako su istaknuli, ponovno dogodilo da djeca s poteškoćama dočekaju prvi dan škole bez pomoćnika u nastavi, a brojna od njih rješenja kojima im se oni odobravaju dobili su u zadnji čas te se ni roditelji ni škole nisu mogli adekvatno i na vrijeme pripremiti.

Bez ikakvog odgovora i rješenja prije početka školske godine ostalo je 600 djece u Centrima za odgoj i obrazovanje, a 185 djece u redovnom sustvu obrazovanja je ostalo bez pomoćnika u nastavi, prava koje su do sada koristili, upozoreno je na prosvjedu.

Prosvjed je pratila naša reporterka Mila Moralić, koja je na Europskom trgu razgovarala s Ivom Tadić, predsjednicom Udruge pomoćnici u nastavi (Pun-Hr).

Tadić je u razgovoru s našom reporterkom istaknula kako se govori o brojci od 800 pomoćnika u nastavi, “međutim oko 600 ili 700 se odnosi na specijalne ustanove”. Također je rekla kako veliki broj pomoćnika u nastavi nije došao na redovnu nastavu.

Problem pomoćnika u nastavi je izašao na vidjelo u slučaju dječaka iz Slavonskog Broda kojega prvi dan nastave nije dočekao pomoćnik, ali problem je dugotrajniji i složeniji. Tadić je istaknula kako se s novim Pravilnikom o pomoćnicima u nastavi “nije pomaknulo apsolutno ništa”. Rekla je kako je pravilnik stupio na snagu, pomoćnici nisu zaštićeni, a s problemima se suočavaju i djeca i pomoćnici sami.

VEZANE VIJESTI

“Trebamo štititi djecu. Pomoćnici djeci znače sve – mi smo logopedi, socijalni pedagozi, psiholozi, roditelji. Mi moramo procijeniti kada će oni imati loš dan. Mi smo djeci sve.”

“Prava nas pomoćnika u nastavi se krše”, rekla je u izjavi novinarima te pojasnila da se veći broj pomoćnika u nastavi financira bespovratnim sredstvima Europskog socijalnog fonda, ali da pojedine jedinice lokalne samouprave samovoljno krše njihova radna prava jer im isplaćuju puno manju satnicu od dogovorene.

Nemaju pravo na putne troškove, nemaju isplatu božićnice i regresa na koje su aplicirale, a izlete i školu u prirodi sami moraju platiti, iako u pravilnicima piše da moraju nazočiti takvim aktivnostima i da te troškove snosi osnivač, dodala je.

Jedan od roditelja djeteta s teškoćama i član Inicijative je i zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Renato Petek čije je dijete ove godine dobilo pomoćnika u nastavi, a na prosvjed je došao iz solidarnosti s onima koji ih nisu dobili te na solidarnost pozvao i cijelo društvo.

Ustvrdio je da je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak iznevjerila očekivanja te rekao kako od premijera zahtijevaju da reagira i da se očituje te “natjera ministricu da poštuje zakone i potpisane konvencije o djeci u obrazovanju”.

“Želimo da se ove godine hitno riješe svi preostali zahtjevi, a da sljedeće godine do sredine kolovoza budu riješeni ne samo zahtjevi nego i sve žalbe na te zahtjeve kako bi se ta djeca, obitelji nastavnici i stručne službe mogle pripremiti za rad i život. To ćemo ostvariti jedino ako svi stanemo iza onog zadnjeg djeteta kojem to eventualno nije riješeno. I ako ćemo se tako ponašati kao društvo tada ćemo sigurno imati uređeniju situaciju”, poručio je.

Prosvjedu su, među ostalima, nazočili i predsjednički kandidati Katarina Peović, Ante Simonić i Ivan Pernar, saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja te čelnik školskog sindikata Preporod Željko Stipić.

Podsjećamo kako je Iva Tadić gostovala i u Newsroomu N1 gdje je komentirala sve probleme s kojima se suočavaju pomoćnici u nastavi. 

“Javljaju se pomoćnici kojima je odobrena veća satnica nego što ju na kraju prihvati lokalna samouprava, učenik primjerice ima odobrenih 20 uz asistenta, a tjedno ima 25 sati. Ako učenik ima 25 sati, a vidi samo 8 posto, pitam Ministarstvo što će on raditi tih 5 sati koje asistent ne bi trebao biti uz njega? Hoće li progledati, pa onda sam sve pratiti? Vi morate biti uz to dijete, ne možete ga ostaviti, vi ćete ostati uz njega. Sustav računa da ćete vi biti odgovorni i nećete ostaviti učenika bez pomoći. Tako je iz godine u godinu,” rekla je tijekom gostovanja.

Tada je također istaknula kako se krše radna prava pomoćnika u nastavi. “Imamo loša radna prava, krše se i nepovoljna su. Mnogi pomoćnici nisu u EU projektu, oni nemaju nikakvu zaštitu, što god se desi unutar škole – oni nemaju zaštitu. Oni koji rade na ugovor o djelu, kad dijete nije u školi, ne trebaju dolaziti na nastavu i za te dane nisu plaćeni. Radi se na uštedi, iako bi za učenike bilo bolje da pomoćnik dolazi i prati nastavu i dok učenik nije tu, kako bi mu pomogao”, navela je.

Pomoćnici u nastavi su pozvani na sastanak u Ministarstvo znanosti i obrazovanja koji će se održati u petak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram