Liječnica savjetuje što učiniti ako vas ovih dana zbog južine muči glavobolja

Vijesti 13. stu 201913:09 > 13:13
Milan Sabic/PIXSELL

Jaka južina s velikim oscilacijama u tlaku zraka i temperaturi često je uzrok povećanih zdravstvenih tegoba ne samo meteoropata i kroničnih bolesnika, nego i zdravih osoba koje se posljednjih dana tuže na glavobolju i neobjašnjiv umor. Dr. Dejana Martinić, spec. hitne medicine, voditeljica smjene u Nastavnom zavodu za Hitnu medicinu Grada Zagreba potvrdila je da je krajem prošlog tjedna, od četvrtka do nedjelje, registriran povećan broj intervencija koje se mogu povezati s vremenskim neprilikama.

Biometeorološke prilike u cijeloj Hrvatskoj danas su nepovoljne, a kod meteoropata mogu se javiti glavobolja, razdražljivost i bolovi na mjestima ranijih ozljeda, upozorava Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ). Zbog mogućih pojačanih tegoba od kojih inače pate kronični bolesnici, preporuča im se izbjegavanje suvišnih napora, a svakako je potrebno pridržavati se savjeta liječnika.

VEZANE VIJESTI

 “Prošlog tjedna, od četvrtka, imali smo povećan broj intervencija, a od ponedjeljka imamo također puno posla, ali ne više nego što je to uobičajeno. Već prošli tjedan počela je južina i vrlo vjerojatno je taj sami početak utjecao na zdravstveno stanje pacijenata. U međuvremenu, organizam se već prilagodio ovakvim vremenskim uvjetima”, kazala je dr. Martinić za tportal.

S obzirom na prošlotjednu veliku maglu i vlagu u zraku, bio je povećan broj intervencija s plućnim pacijentima, kao i sa srčanim pacijentima koji prijavljuju bolove u prsima. Čak je bio povećan broj intervencija u slučajevima moždanih udara, otkriva dr. Martinić, dodajući da pad tlaka zraka utječe na krvne žile, čije pojačano širenje i skupljanje dovodi do navedenih zdravstvenih tegoba.

Kroničnim bolesnicima savjetuje da se drže svoje uobičajene propisane terapije i da se barem nakratko izađu iz svojih domova, udahnu svježi zrak. No, u slučajevima jake magle, astmatičari i teški srčani bolesnici trebaju izbjegavati izlaske i maksimalno skratiti boravak na otvorenom.

“Kiša nije problem, nego magla, a jaku maglu imali smo baš krajem prošlog tjedna, dok je posljednjih dana nije bilo. Kod jake magle promijenjen je tlak zraka i puno je veća vlažnost zraka, koja utječe na krvne žile. Čak i zdravi ljudi znaju se žaliti na različite teškoće, prvenstveno glavobolju, a u tim uvjetima još je gore srčanim i plućnim pacijentima”, kaže dr. Martinić, dodajući da problematična zdravstvena stanja dodatno potenciraju nenormalno visoke temperature za ovaj dio godine, kao i oscilacije u temperaturi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.