Članovi Uprave Đuro Đaković Specijalnih vozila - predsjednik Bartol Jerković i član Darko Grbac, u ponedjeljak su podnijeli ostavke, obrazlažući uz ostalo da nisu uspjeli pronaći odgovarajuće rješenje za nastavak financiranja ugovorene proizvodnje te ne žele biti prepreka za bilo koji daljnji proces preustroja, objavila je Đuro Đaković grupa.
Članovi Uprave Đuro Đaković Specijalnih vozila – Bartol Jerković, predsjednik Uprave, i Darko Grbac, član Uprave, su danas podnijeli ostavke na navedene dužnosti, a koje stupaju na snagu 12. prosinca 2019. godine, do kada će Nadzorni odbor imenovati novu Upravu, navodi se u objavi Đuro Đaković grupe, u čijem je većinskom vlasništvu i tvrtka ĐĐ Specijalna vozila.
U objavi putem Zagrebačke burze se uz ostalo prenosi kako su članovi Uprave Đuro Đaković Specijalnih vozila u obrazloženju naveli kako su, nakon što je utvrđen problem s izostankom nastavka financiranja proizvodnje vagona, uslijed čega je tvrtka došla u tešku situaciju u realizaciji aktivnih ugovora, Uprava odmah pokušala naći novo rješenje za osiguranje kreditnog okvira za samoodrživo financiranje proizvodnje koja je ugovorena i koja osigurava punu zaposlenost u narednih 18 mjeseci.
“Suočena s izostankom generalnog rješenja financiranja aktivne i ugovorene proizvodnje, Uprava je u rujnu razradila nekoliko modela za među-financiranje dovršetka preko 100 vagona u visokim fazama proizvodnje, s povratom kredita za među-financiranje do kraja 2019. godine, kao premoštenje do realizacije kreditnog okvira. Niti nakon višemjesečnih intenzivnih aktivnosti nije pronađeno odgovarajuće rješenje, a društvo je po prvi put nakon 15 godina došlo u situaciju da ne može isplatiti plaću te da ima blokirane poslovne račune”, ističe se u obrazloženju ostavke članova Uprave Đuro Đaković Specijalnih vozila.
Dodaje se i kako ta tvrtka postaje sve izloženije odlasku radnika, ne samo deficitarnih proizvodnih struka nego i inženjerskog te upravljačkog osoblja, uz stalno prisutnu opasnost od raskidanja ugovora od strane prvorazrednih kupaca iz EU zemalja.
“Ocjenjujući da je društvo u vrlo kritičnoj situaciji koju ova Uprava ne može sama riješiti, a ne želeći biti preprekom za bilo koji daljnji proces preustroja, Uprava je donijela odluku o ostavci”, prenosi se u objavi, uz najavu da će Nadzorni odbor do 12. prosinca 2019. godine imenovati novu Upravu.
Inače, stanje u Đuro Đaković grupi i članicama te tvrtke i nadalje je loše, a od sredine studenoga računi su ponovno u blokadi.
Račun Đuro Đaković grupe je bio blokiran od 30. listopada do 8. studenoga, a zbog neisplate plaća za rujan radnici su bili u štrajku od 24. listopada do 11. studenoga.
Nakon deblokade računa i nakon što su svim radnicima isplaćene plaće. radnici su 12. studenoga prekinuli štrajk i nastavili raditi.
No, nedugo nakon toga, 14. studenoga poslovni računi Đure Đaković grupe su ponovno blokirani.
Predsjednik uprave Đuro Đaković grupe Marko Bogdanović 30. listopada podnio je ostavku, obrazlažući da se grupacija nalazi u nezavidnoj situaciji uslijed dva ključna problema – nemogućnost financijskog praćenja proizvodnje vagona za izvoz i nedostatka vlastitog kapitala.
Djelomično financijsko restrukturiranje grupacije, kako je naveo, započelo je odobrenjem HBOR-ova kredita od 95 milijuna kuna krajem 2018., ali je otežano prestankom financiranja vagonske proizvodnje. Financiranje proizvodnje vagona za izvoz Uprava je pokušala riješiti dogovorom s bankama, pri čemu su one tražile dodatne kolaterale od države.
Konačni model restrukturiranja smatra mogućim provesti sukladno Smjernicama EK-a o državnim potporama za restrukturiranje nefinancijskih poduzetnika u teškoćama, naveo je Bogdanović u obrazloženju ostavke.
Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat je početkom mjeseca izjavio kako se budućnosti te kompanije razmatra s dva potencijalna strateška partnera i Vladom SAD-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram