Nakon jednomjesečne stanke, zastupnici su se vratili na svoja mjesta u Hrvatski sabor, koji je započeo novu radnu sezonu i novu sjednicu koja će potrajati do početka travnja. Sjednica je počela uobičajenim 'aktualnim prijepodnevom', koje je završilo nešto prije 14 sati.
“Družili ste se s europskim kolegama. U dva uzastopna izvješća EK je upozorila na korupciju. Vaša Vlada najviše potonula u borbi s korupcijom. Kako ste objasnili svojim europskim kolegama da je vaša Vlada zakazala u borbi protiv korupcije i da vam je glavni saveznik višestruki Uskočki optuženik”, kazao je zastupnik Željko Jovanović premijeru te tražio objašnjenje, piše Večernji list.
“Vi vodite Nacionalno vijeće za borbu protiv korupciju. Od tog izvještaja pokušavate stvoriti balon. Koji je to dokument u kojoj EK spominje dvije stvari, javna poduzeća i lokalna samouprava. Niti u jednom trenutku ta tema nije bila predmet razgovora u EP. Ono što se događa i nema nedodirljivih, sve se provjerava, svi nadležni, ne izvršna vlast, su profesionalni u bilo kojoj temi. Nije to tema kojom se mi ne bavimo, aktivno se bavimo time. Nema te demokracije koje se mogu dičite time da nema korupcije. Fenomen korupcije nije iskorijenjen niti u jednoj zemlji. Zakon koji smo prošle godine donijeli, a odnosi se na Zviždače, jača njihov položaj. Radimo na tome, angažirano bez oprosta prema bilo kome”, kazao je Plenković.
Maras: Zagreb je glavni grad RH, Zagrepčani su svjesni koalicija, grad se guši u smeću, znam da je Bandić dao poseban nalog da se čisti oko premijerove kuće, … dokad ćete vi podržavati vašeg najvjernijeg suradnika gradonačelnika Bandića bez kojeg nema vlasti niti na državnoj niti na gdokad ćete mu pomagati, vi osobno ste posjeli državnog odvjetnika I Bandića valjda da probaju dogovoriti kako da se gradonačelnik Bandić izvuče iz korupcijskih afera. Dokad ćete maltretirate zagrebačke građane vi i Bandić.
Plenković: Ovo je valjda jubilarni 20 put da na aktualnom satu vi stalno i opetovano želite razgovarati o gradskoj temi. Dokad ćete vi surađivati s Beljakom? Ako vi pitate mene o suradnji s partnerima, onda ja pitam vas. Slušajući vas, imalo bi puno više da se počisti oko vas. Laži neistine, govorite. zaista gluposti. Aludirati da sam ja osobno dogovarao tko gdje sjedi? Mislim da bi Ursula rekla baš ono što je rekla da ste vi bili na tom mjestu jučer. Javnost mora znati, vaša banalizacije, poništavanje objektivnih postignuća Hrvatske, mene smeta što vi kao smatra želite učiniti važna postignuća hrvatske države ponišitti. To je zlo i loše, prenosi Index.
Više pročitajte OVDJE.
Saborski zastupnik Zlatko Hasanbegović na aktualnom prijepodnevu u Saboru postavio je pitanje ministrici kulture Nini Obuljen Koržinek, vezano uz namjeru postavljanja betonske “petokrake” na riječki neboder u sklopu Europske prijestolnice kulture.
Više pročitajte OVDJE.
Šef SDP-a Davor Bernardić u pitanju premijeru spomenuo je posljednji slučaj ubojstva u Splitu.
“Građani uzimaju pravdu u svoje ruke, to nije dobro. Izgubili su povjerenje u institucije, u policiju, pravosuđe, Vladu… Što poduzimate da zaustavite ovaj kaos i nered u Hrvatskoj”, pitao je Bernardić.
Plenković mu je odgovorio:
“Najprije, ovakva generalizacija ne stoji. Hrvatska je po statistici među sigurnijim članicama EU…
Izdvajati iz konteksta slučaj u Splitu… a iz ovog što govorite kao da iskazujete razumjevanje za anarhiju i pokušaj uzimanje pravde u ruke. U Hrvatskoj anarhije biti neće. Hrvatska policija nerijetko, ispod radara, obavila je niz operativnih akcija koje su završavale uhićenijma, privođenjima.. niza kriminalnih skupina”, kazao je Plenković.
Bernardić mu je rekao da nije odgovorio na pitanje što radi po pitanju nepovjerenja u pravosuđe zato jer ”ne radi ništa”. ”Pogledajte što radi narod, umjesto da se skrivate u Strasbourgu i Bruxellesu. Dok se vi šepurite po Bruxellesu, građani žive sve teže”, poručio je Plenkoviću.
HDZ-ov Ante Bačić upitao je ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića o pomilovanju, odnosno pripremama novog zakona. “Ide li se prema tome da se taj institut oduzme predsjedniku?”, upitao je Bačić ministra.
Bošnjaković je odgovorio da to ostaje u rukama predsjednika, no da je intencija da se uz to osnuje i stručno povjerenstvo koje bi pomagalo predsjedniku. “Naravno pitat ćemo i novog predsjednika za mišljenje”, rekao je ministar.
Ante Bačić ( HDZ) pitao je ministra pravosuđa o novom zakonu o pomilovanju. Ministar pravosuđa Bošnjaković rekao je kako bi zakonom struka dala predsjedniku stručno mišljenje o pomilovanju. Ne bi više predsjednik sam odlučivao. “Postupak bi sa uključenom strukom trebao biti transparentniji”, poručio je Bošnjaković.
Tomislav Žagar iz Hrvatske stranke umirovljenika spomenuo je požar u domu za starije i nemoćne u Andraševcu. Plenkovića je upitao što planira učiniti da se već sutra popravi stanje skrbi za starije i nemoćne.
”Kroz novi zakon o socijalnoj skrbi i učinkoviti inspekcijski nadzor treba vidjeti ima li još slučajeva kao Andraševac. Odgovara li broj smještanih kapaciteta stvarnom stanju, je li izgrađeno prema najvišem standardu. Kada to sve utvrdimo, a takvih domova ima više od 700, moći ćemo poboljšati i zakonski okvir i kontrolu takvih domova”, rekao je Plenković, dodavši da će nadzor ministarstva utvrditi sve što je potrebno da se iz toga slučaja povuče lekcija za budućnost.
Žagar ga je podsjetio da u Hrvatskoj nema javnih domova za starije i nemoćne, kao i da Vlada za treba naći sredstva za izgradnju takvih domova.
Pernar je premijera pitao zašto još nije napravljena obdukcija Siniše Palma, pročelnika u Virovitici. “Nema opravdanja za činjenicu da druga osoba nije provjeravala stanje računa kao ni za činjenicu da je jednoj osobi dano apsolutno raspolaganje sredstvima. Trebalo je provjeriti stanje novčanih sredstava sa stanjem knjigovodstvenih stavaka”, iščitao je Pernar dio zapisnika.
Plenković mu je kazao kako ta pitanja treba postaviti nadležnom državnom odvjetništvu.
Nakon dinamičnog prijepodneva, Sabor će u istom ritmu nastaviti i u srijedu poslijepodne kada će raspravljati o prijedlogu 31 oporbenog zastupnika da se pokrene postupak izglasavanja nepovjerenja ministrici znanosti i obrazovanja Blaženki Divjak. Taj je zahtjev pokrenuo SDP, a potpisima ga podržali zastupnici HSS-a, HSU-a i Živog zida.