Bivši zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova, SDP-ov zastupnik Joško Klisović, u telefonskom je razgovoru za Novi dan prokomentirao odluku turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da otvori granice Turske za izbjeglice i migrante koji putuju prema Europi.
Komentirajući može li odluka turskog predsjednika dovesti do još jedne globalne migrantske krize, poput one iz 2015., Joško Klisović je naglasio kako je važno da Europska unija usuglasi u svojim stavovima i da se jasno postavi, što prije četiri godine nije bio slučaj.
“Za Hrvatsku mi se čini ključno, osim intenziviranja razgovora s Turskom, da Europska unija donese jasniju poziciju kako upravljati ovim procesom. Onda će biti lakše i državama na vanjskoj granici kako postupiti. Bez jasne pozicije EU, Hrvatska, Grčka i Bugarska će biti u situaciji da na dnevnoj bazi donose odluke koje će možda izazvati kritike EU. Zato Hrvatska kao predsjedavajuća mora potaknuti EU da donese odluku o tome jer to nismo imali 2015.”, rekao je Klisović.
Jedan od razloga zašto smatra da EU mora jasnije definirati svoju poziciju, je i činjenica da nijedna europska zemlja trenutno nije spremna primiti veći broj izbjeglica ili migranata. Podsjetio je da je 2015. Hrvatska postupala na osnovu tri temeljna načela – sigurnost hrvatskih građana, humano tretiranje migranata i omogućavanje svih prava izbjeglicama ili migrantima hrvatskog i europskog zakonodavstva.
#related-news_0
“Držali smo se ta tri temeljna prava i mislim da je ta kriza bila dobro odrađena. Danas govoreći da ćemo vojsku poslati na granicu, možda je to umirujuće za dio građana, ali tko će dati uputu vojsci, što da rade na granici… Oni nisu obučeni za policijski posao. Pomogao bi nam zajednički stav EU i koordinirana akcija Europske unije. U poziciji smo da što prije sazovemo sastanke, dogovorimo zajedničku poziciju. Povjerenik EU je to već zatražio, mi moramo biti prvi koji će udarati tempo”, naglasio je Klisović.
Izmjenom Zakona o oružanim snagama omogućeno je da se vojska priključi ovakvim akcijama, no Klisović ističe da su vojnici ipak obučeni za vojničke zadatke koji nisu usmjereni “protiv civila koji bježe preko granice od rata ili krize”.
“Vidjet ćemo kako će predsjednik Zoran Milanović reagirati na eventualno traženje da se vojska angažira. Ovisno o konkretnom zahtjevu, Milanović će odlučiti. Ovako generalno mislim da nije moguće govoriti o ovakvim stvarima”, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.