Bivši ministar zdravstva Siniša Varga bio je gost N1 studija uživo. Govorio je o aktualnoj situaciji s koronavirusom u Hrvatskoj i Italiji, kao i kako se Ministarstvo zdravstva pripremilo za cijelu situaciju.
Susjedna Italija je baš jedna egzemplarna za jednu epidemiju koja je nastala iz Kine, pojasnio je uvodno Varga.
“S obzirom na to da znamo da je Milano i cijela Lombardija jedno industrijsko područje koje ima razmjene s cijelim svijetom pa i Kinom, to i ne čudi. Kada je došlo do zaraze kod pojedinaca to se jako brzo proširilo, što unutar obitelji, što unutar zajednice”, rekao je.
Varga smatra kako je u Italiji dugo izostala bilo kakva reakcija lokalnih vlasti na krizu. “Mi smo imali sve vezano za mjere izolacije, samoizolacije i karantene. Naše mjere su prilično bile jake po pitanju otkrivanja nultoga pacijenta i mjere izolacije također. To su mjere koje su kod nas jako brzo dale rezultate. Da su te mjere izostale, vjerojatno bismo imali veće razmjere zaraze”, pojašnjava.
Smatra kako se stanovništvo koje je ugroženo u Italiji na području koje je stavljeno u karantenu, a to su kronični bolesnici i stariji, vjerojatno neće micati i kretati.
Pojasnio je kako je i on nedavno prebolio prehladu te kako je, s obzirom na to da je odgovaran građanin, odmah javio svoje simptome liječnici obiteljske medicine.
“Na svima je nama da se držimo preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Ne treba nikakva velika ulaganja u mjere za zaštitu od koronavirusa. Obični alkohol se pokazao kao najbolja mjera za dezinfekciju prostorija pa i ruku”, kazao je Varga.
Reakcija Ministarstva zdravstva na situaciju s koronavirusom
Varga se osvrnuo na odlazak Milana Kujundžića. “Kad gledamo grijeh nečinjenja, to traje od 2016. Činjenica je da je Beroš bio pomoćnik ministra i činjenica je da je imao i saznanja i mogućnosti djelovanja koje su bile spriječene direktno od strane ministra”, ističe.
“Sad imamo situaciju da ministar veliki dio svog vremena provodi u borbi protiv ove epidemije, što je apsolutno razumljivo. Kad gledamo pitanje raka, upravo završava rasprava o Nacionalnom programu protiv raka, to je vrlo bitna stvar, a s druge strane raspravljamo o bolesti koja u Hrvatskoj nije odnijela niti jedan život”, smatra Varga.
#related-news_0
Podsjetio je na situaciju 2014. kad je bilo sve vezano za ebolu, koja se počela širiti na tlu Europe i bila je velika opasnost da to virusno oboljenje dolazi na tlo Hrvatske. Kako kaže, tada su već uspostavljeni protokoli, a sve je vodila ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić.
“Dolazi do izražaja da smo vrlo brzo protokolima mogli reagirati na koronavirus. Granice su nam relativno sigurno. Epidemiološke službe reagiraju na vrijeme. Sama granica, odnosno područje neposredno uz granicu Slovenije i Italije nije zaraženo”, kazao je.
“Apeliram na sve građane koji rade u zarištu zaraze u Italiji, koji osjete neke simptome da se jave svom obiteljskom liječniku”, dodaje.
Osvrnuo se i na mogućnost pada prihode od turizma zbog koronavirusa.
“Naš cjelokupni BDP užasno ovisi o turizmu, a nemali dio tog turizma je upravo zdravstveni turizam. Koliko ja imam saznanja, rečeno je da buking što se tiče ljetnih mjeseci ne jenjava. Sam udio turizma je veliki u Hrvatskoj i kada se govori o globalnoj recesija zbog koronavirusa, to je nešto što se mora uzeti u obzir”, rekao je Varga.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.