Seizmolog Snježan Prevolnik gostovao je u Novom danu i komentirao seizmičku aktivnost i podrhtavanja tla nakon tri potresa koja su u nedjelju ujutro pogodila zagrebačko područje i prouzročila značajnu štetu u centru Zagreba.
Prevolnik je rekao da se tijekom noći nastavilo podrhtavanje tla te da je to očekivano, obzirom na jačinu najjačeg jučerašnjeg potresa. “Jedan od jačih potresa bio je magnitude 3,0 prema Richteru i dogodio se u tri sata”, rekao je Prevolnik.
Govoreći o potresima na zagrebačkom području, Prevolnik je podsjetio da je 1880. godine bio najsnažniji potres, magnitude 6,3, u kojem je bilo i mrtvih i mnogo ozlijeđenih i u kojem su mnoge zgrade oštećene i uništene. “Potresi sličnog intenziteta kao jučer bili početkom 20 stoljeća, jedan krajem 1905. i jedan početkom 1906. To je bio period aktivnije seizmičke aktivnosti na području Grada Zagreba”, rekao je Prevolnik.
Istaknuo je da će se podrhtavanje nastaviti, kao i da ono može trajati i tjednima i mjesecima.
“Već ovaj potres što se dogodio jučer uzrokovao je određena oštećenja na fondu građevina i naravno da bi bilo izrazito pogubno da se dogodi još jedan jači potres koji bi oštetio oštećene zgrade. Ova sekvenca gdje se nastavlja seizmička aktivnost je uobičajena, međutim, moramo biti svjesni situacije, iako je mala, da se može dogoditi jači potres. Uvijek moramo imati na umu da se može dogoditi jači potres. Zasad vjerojatnost ukazuje da je vrlo mala i da će trajati sekvenca sa slabijim potesima, ali treba imati na umu da postoji vjerojatnost za jači potres”, rekao je Prevolnik.
Podsjetio da se treba paziti i na kvalitetu vode.
“Naravno da treba paziti na kvalitetu vode. Bilo je puno slučajeva u povijesti, da oni uzrokuju poremećaje u podzemnim strukturama, koje mogu posljedično imati posljedice na kvalitetu vode i njeno zamućenje. Treba pratiti kvalitetu vode uvijek, a pogotovo u ovakvim situacijama”, rekao je Prevolnik.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.