Minski sumnjivo područje na 298 četvornih kilometara, smrtno stradalo 523 ljudi

Vijesti 03. tra 202013:20 > 13:28
N1

U subotu 4. travnja obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, a zbog epidemiološke situacije održat će se bez intenzivnih javnih aktivnosti obilježavanja, priopćilo je u petak Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a.

Minski sumnjivo područje (MSP) u Hrvatskoj iznosi trenutno 298 četvornih kilometara, a obuhvaća područja osam županija i 50 gradova i općina, koja su zagađena minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima.

Evidentirana je zagađenost s 24.108 mina te većom količinom neeksplodiranih ubojnih sredstva, razmještenih u područjima intenzivnih borbenih djelovanja tijekom Domovinskog rata. Cjelokupni MSP obilježen je s 11.540 oznaka upozorenja na minsku opasnost.

Šume i šumska područja čine 98% MSP-a, dok su vitalni civilni i gospodarski objekti te gotovo sve obradive poljoprivredne površine razminirani i vraćeni zajednici na uporabu. Od mina je očišćen i značajan dio državne granice, a u narednom razdoblju prioriteti aktivnosti razminiranja usmjereni su na razminiranje zaštićenih rezervata prirode.

Od mina je stradalo 2.008 osoba, 523 smrtno

Od 1991. godine u 1.374 minska incidenta i nesreća u Hrvatskoj je stradalo 2.008 osoba, od kojih 523 osobe smrtno. U razdoblju nakon završetka Domovinskog rata do danas od mina je stradalo 597 osoba, od kojih 203 smrtno.

Nastradao je 131 pirotehničar, od kojih 38 smrtno, a iz MUP-a su im prigodno odali zahvalu na nesebičnoj žrtvi za Hrvatsku sigurnu od minske opasnosti.

MUP sve građane, posebice one koji žive u blizini MSP-a i one koji se zbog svog posla ili hobija kreću u blizini MSP-a, poziva na odgovornost i poštivanje oznaka minske opasnosti.

Građanima poručuje da ne ulaze u označena minska polja i minski sumnjiva područja, da budu odgovorni prema drugima i ne uklanjaju znakove opasnosti te da ne diraju nepoznate predmete i eksplozivne ostatke rata.

Ukoliko pronađu mine ili neeksplodirana ubojna sredstva, trebaju obilježiti mjesto pronalaska i obavijestiti policiju na broj 192 ili sustav žurne pomoći na broj 112. Također, razminiranje trebaju prepustiti stručnjacima.

Posebne poruke MUP je uputio i poljoprivrednicima, beračima gljiva, djeci i lovcima.

“Poljoprivrednici, zemlja je vaše veliko blago, ali život je daleko najveće. Branje gljiva i skupljanje drva za ogrijev može biti kobno. Djeco, opasna područja nisu igrališta. Ribiči, lovci, neka vaša omiljena mjesta sada su minirana. Budite razumni, izbjegavajte ih, postoje i sigurni prostori i lovišta. Budite svjesni mina i minske opasnosti”, stoji u priopćenju.

Uvid u stanje MSP-a preko interneta i mobilne aplikacije

Svakom korisniku interneta u javnom pristupu omogućen je uvid u stanje MSP-a na zemljovidima i topografskoj karti kroz MIS Portal,e-servis RCZ-a.

U svrhu smanjenja minske opasnosti i sigurnog kretanja, građanima je dostupna i mobilna aplikacija MINE.info koja se besplatno instalira na mobilne uređaje ili tablete putem Google Play Storea ili iTunes Apple Storea.

Aplikacija prikazuje lokacije na karti i položaj najbližih MSP-a, daje zvučne i vizualne obavijesti u slučaju približavanja MSP-u, omogućava SOS poziv koji šalje točnu lokaciju nadležnoj službi te ima i edukativnu komponentu, ali i mogućnost fotografiranja i prijave pronađenog sumnjivog predmeta.

Ovaj Međunarodni dan proglašen je u prosincu 2005. godine na 60. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda, temeljem Rezolucije o pomoći u protuminskom djelovanju te se od tada kontinuirano obilježava u Republici Hrvatskoj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.