Pitali ste stručnjake: Kako razlikovati simptome Covida-19 od alergije?

Vijesti 06. tra 202009:56 > 10:01
N1

Prof. dr. sc. Julija Malatestinić, predsjednica primorsko-goranskog županijskog Stožera za zarazne bolesti i pročelnica Odjela za zdravstvo PGŽ-a, odgovarala je na pitanja čitatelja i gledatelja u Novom danu u našoj rubrici Pitajte stručnjake na N1.

Za čitatelje i gledatelje N1 otvorili smo rubriku Pitajte stručnjake na N1, posebnu priliku da našim gostima, stručnjacima, liječnicima i znanstvenicima, postave pitanja na koja traže jasne i točne odgovore.

VEZANE VIJESTI

U ponedjeljak je u Novom danu čitateljima odgovarala prof. dr. sc. Julija Malatestinić, šefica Stožera Primorsko-goranske županije, koja je prethodno rekla da bez obzira na dobre rezultate s kojima možemo biti zadovoljni, ne treba otpustiti sve kočnice i treba ostati na oprezu.

U nastavku donosimo njezine odgovore na vaša pitanja.

1. Je li moguće ukoliko postoji sumnja, testirati se uz novčanu nadoknadu i ako da, koliko to košta? Živim u kući s roditeljima kroničnim bolesnicima i rado bih otklonio sumnju.

Treba imati na umu da smo u tijeku epidemije i sad je svima zagarantirana mogućnost testiranja u sklopu osnovnog zdravstvenog osiguranja. Ne razmišlja se o mogućnosti testiranja uz novčanu naknadu. Ali svatko tko ima sumnju i brigu, pozivam ga da kontaktira obiteljskog liječnika koji može dati indikaciju za epidemiološko testiranje koje će mu biti omogućeno. O testiranju odlučuju epidemiolozi i liječnik obiteljske medicine.

2. Kako razlikovati simptome zaraze koronavirusa od alergijskog kašlja?

Prati se koncentracija peludi, drveća i korijenja. Sve osobe koje imaju alergiju znaju jako dobro prepoznati kod sebe stanje i kako se manifestira bolest, ali ključno je to da kod alergije nema opće malaksalosti tijela i povišene temperature kao kod Covid-19 infekcije.

3. Imaju li sve bolnice u Hrvatskoj jednak i sustavan način liječenja bolesnika s Covid-19 ili je to do slobodne odluke epidemiologa?

U ukupnom bolničkom zdravstvenom sustavu liječenje provode specijalisti infektolozi i oni su ti koji onda idu s terapijom, a ovisno o razvoju bolesti s lijekovima protiv virusa. Lijeka nema, ali se ide s dosadašnjim iskustvima koja su se pokazala pozitivnim i da pomaže osobama sa simptomima.

#related-news_0

4. U slučaju asimptomatičnih prijenosnika zaraze koliko traje stanje u kojem mogu prenijeti zarazu? Jesu li oni opasni cijelo vrijeme ili vrijeme u kojem traje inkubacija?

Zanimljivo pitanje s kojim se bavi i struka i znanost u cijelom svijetu. Treba biti korektan i reći da ne znamo i nemamo sigurnih saznanja da se kod takvih osoba poduzimaju mjere predostrožnosti. Zato su važne mjere distance, maske, rukavice, dezificijensi, pranje ruku. Nemamo još odgovore na sva ta pitanja, ali vjerujem da će ispitivanja biti usmjerena u tom pravcu.

5. Je li u Hrvatskoj dostupan test na antitijela kojim se potvrđuje prisutnost virusa i kod osoba koje nisu oboljele, ali su nosioci? Da li postojanje antitijela znači da se nečiji organizam obračunao s virusom i imun je?

U našoj zemlji ne postoji još takav test na prisutnost antitijela. To je onaj dio istraživanja koje je najavljivao primarijus Capak, a kad borba bude iza nas, provodit će se epidemioliške studije i moći ćemo saznati više. Koliko dugo se stječe imunitet, ni na to još nemamo odgovor. Dosadašnja iskustva prateći oboljenja od koronavirusa općenito, stečeni imunitet je kratak. Kakav će biti od Covida-19, vidjet ćemo.

Odgovore na vaša dosadašnja pitanja pronaći ćete OVDJE.

Upute za postavljanje pitanja stručnjacima pronađite OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.