Voditelj Službe za javnozdravstvenu gerontologiju NZZJZ "Dr. Andrija Štampar" Branko Kolarić gostujući u Newsroomu rekao je kako nije neobično da je virus probio u domove za starije i nemoćne.
“Volio bih smanjiti tenzije. To je respiratorna infekcija i nije neobično da se takva infekcija desi. Nije moguće spriječiti ovakve događaje”, rekao je, dodavši da se mjere donose ovisno o epidemiološkoj situaciji. “25. veljače imali smo prvi slučaj, dva dana kasnije izdato je da se zabrane posjete. Nema apsolutne sigurnosti ni za jednu ustanovu”, dodao je.
Istragu u Splitu nije htio komentirati jer nije nadležan za to.
“Komentiram kao epidemiolog. Nije lako procijeniti. Podigli smo razinu testiranja u domovima. Tamo su teško bolesni ljudi, mnogi imaju maligne bolesti. Treba procijeniti kada je povišena temperatura povezana s, primjerice, uroinfekcijom, a kada nekom drugom infekcijom”, objašnjava.
“Uveli smo izvanrednu situaciju gdje nam je neprijatelj virus, ne ljudi, ne domovi, ne županije. Ne bih to na taj način gledao. Mjere treba provoditi u okviru mogućega. Traži se dežurni krivac za nešto što je neprovedivo da bi apsolutno bili sigurni. Dva mjeseca u domovima nismo imali slučajeva, to je izvrstan rezultat”, rekao je.
Kaže kako imaju dojam da se smanjuje broj zaraženih. Imaju li epidemiolozi podatke o zaraženima i njihovim kontaktima, Kolarić kaže da i dalje obrađuju sve zaražene i njihove kontakte.
Stanje u zdravstvu
Stanje je pod kontrolom, kaže Kolarić. Teorija da, što veću količinu virusa udahnete, imat ćete težu kliničku sliku, još se uvijek testira, objašnjava. “Liječnici sigurno jesu na izvoru zaraze, a i sami mogu biti izvor zaraze. Talijanski liječnici su fizički iscrpljeni zbog čega su podložniji zaraznim bolestima
Smatra da u zdravstvenom sustavu ima dovoljno zaštitne opreme.
Popuštanje mjera
Neke zemlje popuštaju mjere restrikcije, poput Austrije i Danske. Kolarić pak, nije još za to.
“Treba napraviti prioritite mjera što se tiče gospodarstva i postupno skidati mjere. Osobno bih sačekao serološke testove da vidimo prokuženost školske djece. Djeca nemaju teže kliničke slike, ali mogu biti prenositelji zaraze. Pitanje je prioritet i nekakvog dogovora.
Trebamo biti kreativni, restorani mogu razmjestiti stolove ili ih staviti na otvoreno. Test za prijemni u jednoj azijskoj državi pisao se na stadionu”, rekao je, dodavši kako bi prema njemu se i dalje trebalo raditi od kuće
#related-news_0
Hoće li se ukinuti 14 dana samoizolacije za ljude koji rade u inozemstvu, kaže kako neće do kad se ne stabilizira epidemiološka situacija jer nema smisla puštati ljude u države s blažim mjerama, a veći broj zaraženih jer bi napori države i sve što se poduzima za zaštitu građana bilo ugroženo. “Virus i mikroorganizmi ne poznaju granice”, pojasnio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.