Tamara Lupis, anesteziologinja i intenzivistica u Kliničkoj bolnici Merkur (STUDIO) i Ivan Guštin, član tima Pandemija.info, koji je projektirao modele respiratora za printanje, gostovali su u Novom danu i govorili o svom projektu.
Kako izgleda život anestezologa?
Lupis: Svi smo dosta senzibilizirani na situaciju, mjere predostrožnosti su na visokom nivou, nastojimo preduhitriti situacije koje bi nam se mogle dogoditi i spriječiti širenje infekcije među osobljem i pacijentima. Uz velike mjere predostrožnosti prema primitku pacijenata, nastojimo biti što više u sigurnom modu funkcioniranja.
Kako je došlo do ideje i kako ste pomogli timu koji je pokušao pripremiti projekt da se iz ronilačkih maski stvori respirator?
Lupis: Zapravo slučajnim pregledavanjem interneta izletila je ta pandemija.info, svi liječnici smo fokusirani na to da doznamo što više informacija. Mi smo prvo pomislili imamo li dovoljno respiratora, s obzirom da je to jedno od najvažnijih sredstava koje nam treba u radu, a tek nakon toga smo pomislili imamo li dovoljno zaštitne opreme. Tijekom istraživanja na internetu sam vidjela ovaj prijedlog, jer u jednom aktu ta maska štiti i nos i oči i usta, a dostupna je svima, tako da to što su dečki iz Pandemije napravili je izuzetna stvar koja može poslužiti u situaciji kad ne daj Bože nestane zaštitne opreme.
Daje li ova maska dodatnu zaštitu?
Lupis: Mi smo prema našim stručnim organizacijama dobili naputke i preporuke u tom smislu kakva treba biti zaštitna oprema i svi smo prošli edukaciju da budemo maksimalno zaštićeni i to je ono što je poslodavac, krizni stožer i ministarstvo osiguralo. Respiratorna maska nije verificirana niti je došla u stadij da u kontroliranim uvjetima bude potvrđeno koliko ona štiti, iako ja mislm da je u visokom stupnju zaštite i da ona štiti. Maska je izvrsno dodatno sredstvo u situacijama koje nisu dodatno raščišćene i dobar je background za situacije ako nam nestane FFP2 ili FFP3 maski.
Gospodine Guštin, kako ste došli na ideju za ove maske? U tijeku je kampanja u kojoj želite prikupiti 150.000 kuna kako biste napravili tisuću ovakvih maski-respiratora?
Guštin: Slučajno, prije nekoliko tjedana kad je kolega došao iz Londona odlučio je napraviti webstranicu pandemija.info, gdje bi svi mogli naći stručne i provjerene informacije, pa smo vidjeli rješenje koje su Talijani napravili slično, samo za pacijente, i Amerikance, koji su napravili masku koja štiti nos i usta, htjeli smo to spojiti u jedno. Nismo znali da je na istu ideju došlo nekoliko timova iz nekoliko zemalja svijeta i išli smo to odmah navrat-nanos raditi jer je kritično s vremenom. Ja i moj sin, inače student strojarstva, napravili smo nekoliko modela maske i dali medicinarima da to probaju u praksi. Mi jako surađujemo s timovima iz cijelog svijeta, i svi oni su napravili nekoliko svojih testova, a mi čekamo svoje testove da vidimo koliko je ta maska sigurna za primjenu. Svi zainteresirani za podržavanje ove kampanje mogu na portalu pandemija.info naći informacije kako pomoći i donirati sredstva za kampanju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.