Šest kandidata i kandidatkinja za mjesto Glavnog državnog odvjetnika tijekom dana u Vladi će odraditi razgovore s povjerenstvom za odabir kandidata na čijem je čelu premijer Andrej Plenković.
Prvi je na razgovor došao odvjetnik Mladen Dragičević. “Ja sam se prijavio jer sam u profesionalnoj karijeri postigao sve i imam mogućnosti staviti se na raspolaganje domovini”, rekao je i dodao da je kao odvjetnik s udrugom Potrošač dobio spor protiv HT-a oko pretplate i da su uspjeli promijeniti kvalitetu praška koji se uzvozi u Hrvatskoj, a radio je i na predmetu Franak.
“Smatram da možemo napraviti puno u podizanju percepcije borbe protiv korupcije”, kaže i nastavlja da bi mu prioritet bio zaštita državne imovine.
“Mislim da mora doći netko sa strane jer su do sada bili unutar kuće pa se pokazalo da to nije dobro. Treba puno više hrabrosti, znanja i odlučnosti”, rekao je i istaknuo da ima u DORH-u profesionalaca koji znaju raditi svoj posao.
Zamjenica glavnog državnog odvjetnika Zlata Hrvoj-Šipek, koja slovi za favoritkinju, rekla je da nije dobila mig iz Vlade da se prijavi. “Mislim da ono što se događalo u zadnja dva mjeseca nije nikome događalo, zadovljna sam s onim što smo uspjeli učiniti, nagli odlazak glavnog državnog odvjetnika, korovnarius, potres u kojem je zgrada oštećena, a mi smo nastavili raditi”, rekla je.
Misli da u javnosti nema dovoljno spoznaja što DORH radi i da se vidi samo jedan dio kroz medijske izvještaje i da su im tri zadaće: glavne zaštita imovine, štititi Ustav i zakonitost te progon počinitelja kaznenih djela. Za prve dvije koje je navela kaže da su zbog situacije u Hrvatskoj pale u drugi plan zbog borbe protiv korupcije za koju isto kaže da je važna.
Vezano za posljedice na slučajeve zbog koronavirusa i zastoja na sudovima kaže da bi njima prepustila organizaciju i misli da će utjecati na to da se neće moći uspostaviti normalan ritam rada jer je većina visokih sudova u Zagrebu i brojnima su i zgrade oštećene.
Kada je riječ o DORH-u kaže da oni mogu raspodijeliti predmete odvjetništvima u drugim dijelovima Hrvatske, a uskoro će imati i statističke podatke koliko je predmeta riješeno.
Njezini prioriteti su nastaviti ono što je započeto i raditi na reorganizaciji DORH-a po odredbama novog zakona, a time i kvalitetnija organizacija rada.
Na pitanje treba li Dražen Jelinić ostati zamjenik glavnog državnog odvjetnika ako je član masonske lože kaže da ne i da ga je pitala te joj je rekao da više nije član te organizacije, a po njoj on dobro radi svoj posao.
“Moja kandidatura je kritička, a možda nije vrijeme, ali pustite da stavimo pravu stvar na pravo mjesto, a za moje kvalifikacije možemo kasnije. Stavite pravu stvar na pravo mjesto,a pravo mjesto je sada Vlada”, rekao je pak kandidat Marko Bonifačić.
Na javni poziv za dužnost glavnog državnog odvjetnika javilo se šest kandidata. Svoje kandidature poslali su zamjenik splitskog županijskog državnog odvjetnika Nikša Wagner, zamjenica glavnog državnog odvjetnika Zlata Hrvoj-Šipek, odvjetnici Veljko Miljević, Mladen Dragičević, Marija Cvitanušić te bivši odvjetnik Marko Bonifačić.
Nakon razgovora povjerenstvo će utvrditi prijedlog kandidata, a stručne, administrativne i teničke poslove za povjerenstvo će, prema nedavnoj Vladinoj odluci, obaviti Ministarstvo pravosuđa.
Na Vladin prijedlog glavnog državnog odvjetnika imenuje Hrvatski sabor na vrijeme od četiri godine, uz prethodno mišljenje saborskog Odbora za pravosuđe.
Bivši glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić podnio je ostavku 19. veljače nakon što se otkrilo da je bio član masonske lože.
Do novog izbora Državno odvjetništvo vodi Jelenićeva prva zamjenica Zlata Hrvoj Šipek.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram