Ćorić: Moja reakcija bila je reakcija osobe, a ne ministra. Ispričavam se

Vijesti 27. svi 202008:04 > 09:29
N1

Ministar energetike i zaštite okoliša, Tomislav Ćorić, gostovao je u Novom danu.

“Ukoliko ste gledali, a vjerujem da ste imali priliku vidjeti cijelo izlaganje, onda ćete vjerojatno primijetiti da je taj moj odgovor bio odgovor na njegovu glavnu tezu u kojem je on insinuirao da sam ja doveo u pitanje interese Republike Hrvatske. Kroz to pitanje, kao i kroz drugo pitanje se moglo zaključiti da je Vlada RH i ja kao ministar zanemarila interese RH. Ja jednostavno ne mogu dopustiti da moj profesionalni integritet i ono što ja radim u Vladi dovede u pitanje na taj način. Moja reakcija je bila reakcija koja je bila pretjerana. Ja sam se već jučer ispričao hrvatskom medijskoj javnosti. Nije točno da se prati komunikacija novinara u Hrvatskoj. To ne smije biti put kojim Hrvatska ide i prvi ću ustati protiv takve prakse”, rekao je ministar.

“Krešić je ušao s krivom tezom spomenuvši ime krive osobe, doveo tu osobu u neugodan položaj projicirajući ideju koja je trebala stajati iza toga implicirao činjenicu da sam ja osobu koja je potpisala memorandum o razumijevanju od strane Ine nagradio mjestom u Upravi Ine. To se nažalost dogodilo. Moja reakcija nakon toga bila je reakcija osobe, čovjeka, a ne ministra i ja se na tome ispričavam. Novinari često koriste tezu visoki izvor i ja ću je iskoristiti i reći da je riječ o visokom novinarskom izvoru, odgovorio je Ćorić na pitanje o jučerašnjoj komunikaciji između njega i našeg reportera Hrvoja Krešića te odakle mu informacija zbog koje smatra da je Krešić postavljao pitanje koje nije u skladu s interesom javnosti.

“Verzija memoranduma koja je bila objavljena u jednom tjedniku je bila kriva u trenu kada je Krešić postavljao pitanja. Teze na kojima je temeljio pitanja su bile krive. Ja sam u jednom trenu bio indiskretan, nakon toga sam osjetio što znači ući u verbalni sukob s novinarem. Jako teško ću se dopustiti u narednom razdoblju da se to ikada ponovi. Bio sam onemogućen odgovarati na njegova pitanja njegovim upadicama, to nije korektno”, dodaje Ćorić i odgovorio na pitanje čime se vodio kada je u jučerašnjem razgovoru rekao da se jedan član uprave također preziva Krešić.

“Ne bih to više komentirao. Gospodin Krešić je jučer nakon cijelog dana u vašim emisijama pričao svoju verziju priče i to je u redu. Razmišljao sam u nekoliko navrata da se i ja javim i ispričam svoju verziju priče. Memoranudm je imao samo jedan cilj, a to je optimizirati poslovanje Ine i Janafa i donijeti profit”, kazao je. 

“Jasno sam gospodinu Krešiću dao do znanja da razgovore o kompetencijama članova uprave Ine treba prepustiti struci. On nažalost nije meritorna osoba koja može razgovarati o kompetencijama tih ljudi”, ističe. 

Na pitanje na čemu je temeljio tvrdnju da je Krešić rubno povezan s naftnim biznisom, kazao je da je bio sarkastičan i da je novinar to interpretirao onako kako je njemu odgovaralo.

“Dopustio sam si da u pripetavanju s njim budem sarkastičan, on je u posljednjim pitanjima komentirao mogućnost utjecaja na pojedine članove Uprave Ine, na to sam se referirao sarkazmom da proučavanje, odnosno razgovor o kompetencijama članova Uprave treba prepustiti stručnjacima. Nisam rekao da zastupa interes naftnog lobija”.

Nije želio odgovoriti tko mu je kazao za Krešićevu korespondenciju o Ini.

Memorandum o razumijevanju

“Nafta se vlakovima prevozi prema rafineriji Nafte Rijeka, a ostatak se prodaje Mađarskoj”, pojašnjava Ćorić. 

“Ukoliko bilo tko u RH misli da hrvatska nafta treba ostati u Hrvatskoj i da rafinerija nafte Siska treba stvarati gubitke, meni je žao, ali to nema smisla”, dodaje. 

Kaže kako stalno guramo Inu u politički kontekst i kako je to djelomično i opravdano. 

Hrvatska nije izvezla naftu, a cijena se može komunicirati s Inom, kaže ministar. “Ja sam siguran da ćete dobiti odgovor, osim ako se ne radi o nekoj tajni”, dodaje. 

N1

 U situaciji u kojoj možete zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta s jednom rafinerijom, biste li išli u smjeru gašenja tog rafinerijskog biznisa i njegove transformacije ili bi zadržali tu rafineriju?, upitao je Ćorić, odgovarajući na pitanje zašto bi se gasila sisačka rafinerija.

Imamo dva rafinerijska biznisa, jedan funkcionira na 70-80 posto, a drugi na oko 20 posto. Kad ste vidjeli da biznis koji funkcionira na 20 posto kreira dobit za svoga vlasnika?, upitao je Ćorić.

Istaknuo je da se nafta prema Rijeci transportira vlakovima i da je maksimalna količina 150 tisuća tona godišnje.

Naš Tihomir Ladišić upitao je ministra zašto Hrvatska 2020. godine, kad je cijena nafte na povijesno niskim granama, svoju naftu izvozi.

Ćorić je rekao da se to radi i radit će se i dalje, u sklopu transformacije sisačke rafinerije. “Nije to samo trend 2020. i izazvan aktualnim trenutkom i činjenicom da je cijena nafte 35 dolara po barelu, nego o dugoročnoj odluci u kojoj je rafinerijski biznis na razini Ine, poslovnom procjenom koncentriran, odnosno bit će koncentriran na područje riječke rafinerije, koja će doživjeti svoj apgrejd u narednom razdoblju”, rekao je Ćorić.

Podsjetimo, ministar Tomislav Ćorić u utorak je prozvao našeg reportera Hrvoja Krešića za pisanje u novinarskim grupama rekavši mu kako se iz njegovog rada, ali i iz njegovih poruka u novinarskoj grupi vidi nezadovoljstvo izborom Uprave Ine.

VEZANE VIJESTI

 Naš reporter ministru je postavljao pitanja vezano za objavu Memoranduma u Nacionalu prema kojem je između INA-e i Janafa dogovoren transport 247 tisuća tona hrvatske nafte iz Siska, umjesto u Rijeku, na preradu u Mađarsku.

Ministar Tomislav Ćorić komentirao je te napise rekavši da se tekstom pokušava implicirati da je Hrvatska došla u podređen položaj, a što, kaže ministar, nije točno.

Ministar je kasnije demantirao tvrdnje o difamaciji i praćenju interne komunikacije novinara N1 Hrvoja Krešića, koji mu je postavio pitanja o Memorandumu Ine i Janafa.

“Dakle, prije svega referirat ću se na činjenicu kako mi je žao da je dio medijske javnosti moju izjavu, odnosno odgovor novinaru, iskoristio za tezu o praćenju, prislušivanju i bilo kakvoj nedopuštenoj radnji. Nikada u životu mi ne bi palo na pamet ni na koji način zadirati u privatnost bilo koga, a posebice ne novinara. Odlučno odbacujem bilo kakvu mogućnost nečeg takvog”, rekao je za Hinu ministar Ćorić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.