INA reagirala na izjave Jasminka Umičevića u emisiji Newsroom

Vijesti 12. lip 202015:12 > 15:17
Robert Anic/PIXSELL

INA je reagirala na gostovanje Jasminka Umičevića u našoj emisiji Newsroom u kojoj je, među ostalim, rekao kako se boji da će oko INA-e biti posla za državne organe. Reagiranje prenosimo u cijelosti.

“U emisiji N1 televizije N1 Newsroom, emitiranoj 10. lipnja 2020. godine na temu Ine, u kojoj je gostovao g. Jasminko Umičević, a vodio novinar N1 televizije, g. Domagoj Novokmet, izneseno je više tvrdnji na koje ovim putem želimo reagirati.

U više se navrata tijekom emisije ističe upitnost prodajne cijene nafte proizvedene u RH, a dodatno se poziva i državne institucije, posebice Poreznu upravu, da propitaju navedeno s obzirom da „međunarodni računovodstveni standardi izričito traže da kada imaju poslovne odnose vodeće društvo i ono društvo kojim on upravlja mora biti poseban standard, odnosno posebno analizirane i revidirane međusobne cijene. Ako su oni (op.a. MOL) kupili po tim uvjetima, to se može smatrati tzv. transfernim cijenama, odnosno plaćanjem manje cijene Ini od strane MOL-a ostvaruje se zarada u MOL-u. Na taj se način umanjuje aktiva, imovina Ine, povećava se MOL-ova i porez se plaća u Mađarskoj.“

S tim u vezi želimo naglasiti kako INA Grupa (i MOL Grupa) redovito objavljuje svoja financijska izvješća, sukladno pravilima Burze, a koja provjeravaju i svjetske revizorske kuće te su javno dostupna. Poslovanje kompanije je u potpunosti usklađeno sa svim poreznim i zakonskim regulativama, pa tako i međunarodnim računovodstvenim standardima. Kao i kod svake druge naftne kompanije, cijene po kojima se nafta kupuje ili prodaje spadaju u domenu poslovne tajne te se ne objavljuju niti se njima špekulira u javnosti. Međutim, kompanija posluje prema tržišnim principima i određivanje cijena ne prepušta slučaju niti ih donosi na svoju štetu. INA naftu prodaje po tržišnim cijenama koje se izračunavaju prema prosječnoj mjesečnoj cijeni Dated Brenta, a vrijednost Inine nafte temelji se na studiji koju je za potrebe Ine 2019. godine napravila renomirana međunarodna tvrtke temeljem njenog sastava i kvalitete. Kao i svaka druga kompanija na tržištu, INA, d.d. slobodna je prodavati svoj proizvod na tržištu s ciljem ostvarivanja najveće ekonomske vrijednosti. Trenutni model je u potpunosti zakonit te stvara dodanu vrijednost kompaniji, za razliku od prethodnog koji je na razini Rafinerija i marketinga generirao novčani gubitak u prosjeku od milijardu kuna godišnje.

VEZANE VIJESTI

Željeli bismo dodatno napomenuti kako je INA krajem 2018. godine započela s programom INA R&M Novi smjer 2023., koji podrazumijeva koncentraciju prerade nafte u Republici Hrvatskoj u Rafineriji nafte Rijeka te transformaciju lokacije u Sisku u industrijski centar. Cilj programa je pretvoriti gore navedeni gubitak u dobit. Program također uključuje i izgradnju postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka s kapacitetom od 4,5 kt godišnje, što pokriva potražnju na hrvatskom tržištu i izvoz. Naime, potražnja hrvatskog tržišta iznosi 2,7 kt godišnje. Trenutačno, INA prerađuje otprilike 4 kt godišnje, od čega se 1,9 kt proda na domaćem tržištu. Ukupni kapacitet prerade kompanije iznosi 6,7 kt, što je više nego duplo od hrvatskih potreba.

Dakle, INA ne samo da zadovoljava potražnju na hrvatskom tržištu, već i izvozi na druga tržišta. Nafta s hrvatskih polja se prerađuje u Rafineriji nafte Rijeka, a dio se prodaje po tržišnim cijenama. Posljedično, riječka rafinerija prerađuje na učinkovitiji način 20% veće količine nafte u odnosu na ranije i one su dovoljne za pokrivanje potreba hrvatskog tržišta. S druge strane, Rafinerija nafte Sisak prerađivala je otprilike 20 % ukupne prerade sirove nafte u Hrvatskoj s kojom je podmirivala 15 % potreba tržišta.

Nadalje, u emisiji je g. Jasminko Umičević naveo i kako „Uprava Ine funkcionira na simboličnoj razini, ona se zove Uprava Ine, tri su predstavnika hrvatske Vlade, tri su Mađara, ali poslovanje vodi predsjednik Uprave g. Fasimon, odnosno MOL“. U potpunosti odbacujemo tvrdnju g. Umičevića i ističemo da se najveći dio odluka, pa tako i ona o transformaciji rafinerijskog poslovanja i programu Novi smjer 2023, donosi jednoglasno, dok je uloga predsjednika Uprave prije svega zastupanje interesa Ine, a ne MOL-a.

Cijenimo znanje i iskustvo kako voditelja tako i gostiju ove emisije, ali apeliramo i stojimo na raspolaganju za provjeru informacija kojima se barata u cilju istinitog izvještavanja javnosti. Ini, pa tako i njenim vlasnicima, u interesu je uspješna kompanija, jer samo takva donosi zaradu svojim dioničarima te su samim time nelogične insinuacije kako se ne radi u interesu iste”, stoji u reagiranju INA-e.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.