Kako su turisti na našoj obali reagirali na nova pravila svojih država?

Vijesti 17. kol 202018:40 > 20:31
Milan Sabic/PIXSELL

Najprije smo strahovali od potpunog kolapsa sezone, zatim se pojavila nada kako bi nam ljeto ipak moglo olakšati gospodarsku krizu, a završili smo raspravljajući o tome jesmo li previše toga dozvolili turistima i hoće li nam turistički rezultat na kraju odrediti druge zemlje svojim epidemiološkim mjerama. U Rijeci je naš Ranko Stojanac provjerio kako strani turisti reagiraju na nova pravila svojih država.

Gužva od ranog jutra na riječkom “drive innu” za testiranje na covid-19. I tako je cijeli dan. Hrvati koji putuju u inozemstvo, ali i brojni turisti na povratku u svoje zemlje. 

Elena Vaccarella iz Milana s obitelji je bila na Kornatima. Došli su se testirati prije povratka u Italiju. 

“Nije nam bilo uopće lako, ali smo se nekako uspjeli organizirati da se ovdje testiramo prije nego što se vratimo u Italiju jer u Italiji još nisu organizirani da naprave test u kratkome vremenu”, kaže Elena.

Nije lako domaćinima. Sve snage su im u pogonu. Od matičnog Zavoda, do kvarnerskih otoka gdje se već naveliko testiraju turisti.

“Nalazi se dostavljaju turistima po njihovom dopuštenju odnosno privoli e-mailom, tako da smo uspostavili jedan sustav koji je dovoljno funkcionalan da mislim da će se i kapacitetom i funkcionalnošću prilagoditi ovoj situaciji znatno povećanih potreba”, pojašnjava Dobrica Rončević, glavni epidemiolog NZJZ PGŽ.

VEZANE VIJESTI

I tako nam odlaze Talijani, pobjegli nam danas i Austrijanci, ostavili samo dojmove u knjizi dojmova.

“Situacija nije dramatična, moram priznati da trenutno nije bilo većih otkaza koji bi ugrozili naše rezultate u kolovozu, naravno  da je pojedinačnih slučajeva bilo, ali evo, zajedno s gostima pratimo, neki od njih dolaze i naredni vikend, naredni vikend nema slobodnih soba i pratimo zajedno situaciju”, umiruje Ivan Sarajlić, menadžer jednog hotelskog lanca.

Jako smo zadovoljni, sezona je iznenađujuća, ostvarujemo sjajne rezultate! Ponavljat će nam stalno vladajući.

“Ja još jednom apeliram u ime Ministarstva turizma naravno da se svi građani ponašaju odgovorno i da se doista drže svih mjera koje propisuje naš Stožer jer to je najbolji ulog za hrvatsko gospodarstvo i hrvatski turizam koji uspoređujući s drugima mi smo izvanredni u našim rezultatima”, ističe Frano Matušić, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta.

Za to vrijeme postajemo rizični i Englezima, Slovencima. No, još su nam vjerni Nijemci i Česi. E, kada izgubimo one koji su dolazili i za vrijeme ratova, svaki na svoj način, onda stvarno…

“Trebaju se naši susjedi zamisliti kako će oni u prosincu i siječnju”

U razgovoru s našim reporterom Rankom Stojancem dogradonačelnik Rijeke Nikola Ivaniš ustvrdio je da se od početka korona krize Hrvatska postavila dosta zrelo, a posebno je istaknu da su se u Istarskoj i Primorskog-goranskoj županiji mjere provodile od samog početka, a i sami su prvi uvodili neke mjere. 

Zato mu je žao što se Hrvatska kod susjeda našla na crvenim listama kao cijela zemlja, ali i zato što se mjere Nacionalnog stožera primjenjuju na sve jednako.

“Šteta je da se države u regiji ponašaju kao da ne poznaju Hrvatsku. Austrija, Slovenija, Italija znaju Hrvatsku kao svoj džep, znaju razliku između Istarske i Splitsko-dalmatinske županije”, rekao je. 

Veseli ga i što se ministar zdravstva Vili Beroš zalaže za regionalni pristup kod ocjenjivanja rizičnosti pojedinih dijelova zemlje. 

Smatra da se Italija pokazala fleksibilnijom od Austrije što se vidjelo na primjeru studenata i ljudi koji dnevno prelaze granicu zbog posla.

Nada se i dobroj posezoni, ali ne očekuje ništa od kongresnog turizma. Istaknuo je da je u subotu imao priliku razgovarati s premijerom Plenkovićem i izraziti očekivanje  da bez obzira na probleme koji mogu biti u utvrđivanju tko od kuda dolazi, da Hrvatska mora od svojih susjeda zahtjevati selektivni pristup.

“Očekujemo da će i oni nešto slično trebati u 12. mjesecu kada sjevern Italija očekuje nešto od skijanja. Slovenija bez skijanja, Austrija bez skijanja? Trebaju se naši susjedi zamisliti kako će oni u prosincu i siječnju”, zaključio je.