Danas izvanredni nadzor zbog smrti pacijenta, koje sredstvo su mu greškom dali?

Vijesti 01. lis 202008:09 > 08:19
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Nakon tragedije u Čakovcu gdje je u bolnici preminuo muškarac nakon što je na hemodijalizi dobio krivo sredstvo, a pogreška je priznata, čeka se što će pokazati izvidi poslanih kontrola. Obitelj je policiji prijavila nesavjesno liječenje.

Bolnica će u četvrtak napraviti izvanredni nadzor koji bi trebao utvrditi tko je zakazao u ovoj cijeloj priči.

Kako su jučer izvijestili iz bolnice, pacijentu je izrečena mjera samoizolacije zbog kontakta s osobom pozitivnom na koronavirus, a 29. rujna je bio na planiranoj rutinskoj terapiji hemodijalize.

Nedozvoljeno sredstvo

“Tijekom postupka je intravenski primijenjeno nedozvoljeno sredstvo koje se inače rutinski primjenjuje u lokalnoj primjeni kod takvih i sličnih postupaka. Unatoč momentalno poduzetim mjerama maksimalnog intenzivnog i reanimacijskog liječenja je nastupilo multiorgansko zatajenje organa i smrt pacijenta te je indicirana obdukcija. Unutar Županijske bolnice Čakovec provode se propisani postupci i procedure radi razjašnjenja neočekivanog neželjenog događaja. O navedenom događaju je obaviješteno nadležno Ministarstvo i sve nadležne institucije.

Oglasio se i ministar zdravstva Vili Beroš. Izrazio je sućut obitelj i kazao kako je Ministarstvo zdravstva pokrenulo proceduru istraživanja činjeničnog stanja te da je u bolnici upućena zdravstvena inspekcija.

“Očekujem da će županijska bolnica nakon unutarnjeg nadzora obavijestiti institucije i javnost. Riječ je o teškom i tragičnom događaju koji je izuzetak u zdravstvenom sustavu. Ono što je najtragičnije da je događaj završio s tragičnim ishodom pacijenta. On je bio na hemodijalizi”, rekao je Beroš.

Sumnja u stručnu pogrešku

VEZANA VIJEST

Kazao je kako zasad ima preliminarne informacije koje ne moraju biti točne.

“Pričekajmo još koji dan. I županijska bolnica će izvijestiti javnost. Riječ je o sumnji na stručnu pogrešku koju treba dokazati”, ističe Beroš i dodaje kako su prilikom hemodijalize uz pacijente najčešće medicinske sestre i medicinski tehničari.

Pacijent je bio pozitivan na koronavirus, ali Beroš kaže kako misli da ta okolnost ne može utjecati na element koji se dogodio pred kraj hemodijalize.

“Dobio sam informaciju koja nije provjerena, da su sudionici tog čina na neki način priznali svoju krivnji. Ministarstvo zdravstva će na osnovu nalaza poduzeti sve da se takve stvari ne događaju”, rekao je u srijedu Beroš.

Obitelj prijavila sumnjivu smrt

#related-news_0

Iz policije je potvrđeno da je obitelj 62-godišnjaka u utorak u kasnim večernjim satima prijavila “sumnjivu smrt” svojeg oca odnosno moguće počinjenje kaznenog djela nesavjesnog liječenja.

O svemu je obaviješteno i nadležno državno odvjetništvo koje je naložilo provođenje hitne obdukcije. Iako je obdukciju moguće obaviti i u čakovečkoj bolnici, tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u zagrebačkoj Šalati. Obdukcija će biti provedena u četvrtak u jutarnjim satima.

Prvi put da se bolnica sama očitovala

#related-news_0

Nataša Škaričić, novinrka koja godinama prati zdravstveni sektor, u Dnevniku N1 televizije kazala je: “Ovo je, koliko znam, prvi slučaj u kojem je bolnica djelovala proaktivno i sama izašla s ovom informacijom, prije nego su to neslužbeno doznali mediji. To govori o ozbiljnosti greške i da neće biti moguće izbjeći istragu, a tu ne mislim samo na nadzor Ministarstva zdravstva, nego i na kaznenu istragu jer ovo može biti kazneno djelo nesavjesnog liječenja”, rekla je Nataša Škaričić za N1.