Za Dnevnik N1 javila se Marina Harapin, novinarka WDR-a iz Koelna.
Koliko uopće s urednim radnim dozvolama radi Hrvata u Njemačkoj. Nedavno je međunarodni tajnik HDZ-a bivši veleposlanik Miro Kovač izjavio kako je u samo posljednje dvije godine u Njemačku otišlo čak 53 tisuće osoba. Je li ta brojka točna?
Ono što ja znam jest da je njemačka vlada objavila kako je 93 tisuće iz Hrvata u punom radnom odnosu i plaćaju doprinose. Taj broj treba uzeti s rezervom jer ima Hrvata koji tamo žive ili imaju dvojno državljanstvo. Što znači da se ne moraju izjasniti kao Hrvati. U zadnje 2 godine dolaze i akademski obrazovani građani iz Hrvatske tj. oni koji su bili na stručnom usavršavanju te sezonci.
Što ova odluka konkretno znači za osobe koje traže posao u Njemačkoj. U kojoj je mjeri ta procedura pojednostavljena?
Od 1. srpnja nema više ograničenja ni za koga. Do sada su ta ograničenja vrijedila za nekvalificiranu radnu snagu. Nema više tih birokratskih poteškoća. Novost je da u priopćenju Njemačke vlade sada stoji da za poslove mogu konkurirati i tvrtke iz Hrvatske. No one ne mogu dovesti radnike iz Hrvatske i plaćati ih kako im se svidi nego se moraju pridžavati propisanog minimalca od 8,5 eura. Nije bitno u kojoj branši radite 8,5 eura će vas sigurno dočekati na računu. Njemačka je popularna za Hrvate jer je standard viši. Cijene namirnica su u iste ili niže negi u Hrvatskoj, a plaće su više.