Na nedostatak medicinskog osoblja kao i probleme s kojima se susreću u doba pandemije, već neko vrijeme upozoravaju zdravstveni djelatnici.
O tome da situacija sa sestrinskim kadrom doista nije dobra, govori situacija u KBC-u Split gdje prema najoptimističnijim brojkama nedostaje 150, a prema Pravilniku o minimalnim tehničkim uvjetima, čak 300 medicinskih sestara.
Zbog toga je KBC od Ministarstva zdravstva zatražilo raspisivanje natječaja i dobilo odobrenje za primanje u radni odnos 120 medicinskih sestara. Od tog broja, njih 70 se prima u radni odnos na određeno vrijeme, a njih 50 na neodređeno radno vrijeme, piše Slobodna Dalmacija.
I dok s prijavama za natječaj na neodređeno radno vrijeme nema problema jer se u pravilu radi o sestrama koje već rade u bolnici, ali su do sada radile na određeno radno vrijeme, s ovim drugim prijavama za zapošljavanje na određeno radno vrijeme ima problema.
“Nažalost moram ustanoviti da se za natječaj na određeno radno vrijeme, po kojemu primamo 70 medicinskih sestara, javilo samo njih 14”, rekla je viša medicinska sestra Marija Grančić, glavna sestra KBC-a Split, za Slobodnu.
Od 14 medicinskih sestara koje su se prijavile na natječaj za određeno radno vrijeme ima i onih koje imaju i više od 50 godina života.
Dakle, splitska bolnica, kao i mnoge druge hrvatske bolnice nasušno treba medicinske sestre, a njih nema, odnosno ima ih na tržištu rada, ali mnoge od njih ne zadovoljavaju uvjete za posao.
Kako je nedavno rekao predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić, velika većina nezaposlenih nema završen pripravnički staž pa ne mogu ni raditi kao medicinske sestre, odnosno ne mogu dobiti licencu za rad.
Dodatan problem sad predstavlja i činjenica da medicinsko osoblje na dnevnoj bazi zbog rasta broja zaraženih završava u samoizolaciji ili izolaciji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.