U posljednja 24 sata zabilježeno je 1973 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 19275. Među njima je 2060 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 235 pacijenata. Preminulo je 45 osoba.
Inspekcija Ministarstva zdravstva pokazala je da bakrene maske s česticama bakrovog oksida kineskog proizvođača Dongguan LingJin Precision Manufacturing Co. LTD, uvezene od trgovačkog društva RiniGARD d.o.o. iz Zagreba, koje koštaju 40 kuna, štite koliko i ostale maske.
Slučaj je na press konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite komentirala pomoćnica ministra Vera Katalinić-Janković.
Što se tiče maski s bakrom, mikrobiologinja kaže da je “uvijek bilo diskusija o maskama – koliko štite, koliko ne.”
“Sad smo izloženi različitim proizvodima i deklaracijama. Te maske su se pokazale neodgovarajućima i inspekcija je reagirala. Kad se nedostaci uklone one će se vratiti na tržište”, rekla je pomoćnica ministra Vilija Beroša.
Podsjetimo, pokazalo se da proizvođač maske koje izrađuje uopće ne smatra antivirusnima, već tako piše samo na njihovoj ambalaži. Ispostavilo se i da te maske ne pružaju veću zaštitu protiv koronavirusa nego druge maske tipa IIR, pa se kupci imaju pravo osjećati prevarenima.
“Pregledom popratne dokumentacije utvrđeno je da proizvođač, suprotno od navoda na pakiranju, predmetni proizvod ne smatra antivirusnom maskom. Osim toga, podaci na pakiranju nisu u skladu s primijenjenom normom EN 14683:2019 za kirurške maske budući da se na vanjskom pakiranju predmetnih maski navodi tvrdnja da maska štiti korisnika od zaraze virusima i bakterijama te da je namijenjena za višekratnu uporabu”, utvrdili su farmaceutski inspektori Ministarstva zdravstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.