Vlada Republike Hrvatske donijela je nacrt prijedloga nacionale razvojne strategije RH do 2030. godine. To je velika obaveza da postanemo bolji, čak najbolji u preuzetim obavezama iz strategije EU koja to većim dijelom financira u okviru zelenog plana EU.
Potrebno je uključiti hrvatsku znanost i eko industriju da pravim tehnološkim rješenjima puno brže, temeljitije pokrene proces reciklaže svega što je već uporabljeno. To je ogromna prilika za jačanje gospodarstva i zaposlenosti. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja na čelu s ministrom Ćorićem treba biti znatno brže u donošenju odluka koje će pokrenuti reciklažnu industriju u lokalnim zajednicama. Dobar primjer je izgradnja reciklažnih dvorišta – odlagališta otpada gdje je izgrađeno gotovo sto sakupljališta svega uporabljenog što bi inače završilo u prirodi ili na deponijama.
Kompanija Tehnix je gotovo diktirala trendove svojim tehničkim rješenjima u odabiru opreme tipskih modularnih rješenja. Prošli su sve javne natječaje, a projekti su realizirani sa gotovo 100% hrvatskom građevinskom industrijom iz lokalnih sredina.
Zaposleni su projektanti, građevinari i ljudi u prihvatu, a sljedeći korak je reciklaža skupljenog krutog otpada. Potrebno je izgraditi male reciklažne pogone otpada na istim prostorima s istom komunalnom infrastrukturom jer već imaju struju, vodu, sustav za pročišćavanje vode, te je potreban je samo montažni objekt na kojem bi se vršila reciklaža starog namještaja, bijele tehnike, sortiranje, baliranje sakupljenog otpada, zelenog otpada koji bi se vozio na kompostiranje u lokalne kompostane za koje su raspisani natječaji i ubrzo će se početi graditi.
Kompanija Tehnix dobila je natječaj za razvoj nove tehnologije za proizvodnju eko komposta za poljoprivredu. Taj je projekt napravljem u suradnji sa akademskom zajednicom i stručnjacima s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu kao i ostalim tehničkim fakultetima.
Kompanija Tehnix zapošljava 500 djelatnika, stručnjaka i projektanata koji mogu svima koji žele, ponuditi stručnu pomoć. Eksperti Tehnixa na čelu sa predsjednikom kompanije g. Đurom Horvatom, ostvarili su veliki napredak u razvoju nove tehnologije za proizvodnju ekokomposta u kontroliranim uvjetima proizvodnje u vremenu od 6-8 tjedana, što predstavlja veliko svjetsko tehnološko dostignuće.
U Tehnix svakodnevno dolaze delegacije iz gradova i općina koje žele bitno i brzo unaprijediti i zaštititi svoj životni prostor ne stvarajući nove deponije, već razvijajući svoj sustav reciklažne industrije, a upravo to je pravi i zdravi put u održivi razvoj.
Početkom 2021. godine kompanija Tehnix će otvoriti školu za tehnološku obuku i biološki nadzor proizvodnje eko komposta. Jako dobar primjer je Tehnix-ova proizvodnja specijalnih komunalnih vozila za sakupljanje i sabijanje otpada. Hrvatska sada više ne mora uvoziti kompletna komunalna vozila, budući da se ona proizvode u kompaniji Tehnix. Proizvode se na podvozju Mercedes, potpisan je smo ugovor s MAN-om i IVECO-om za proizvodnju nadogradnji svih tipova, uključujući i podizače i navlakače.
– Sretan sam što imamo sve više potreba za zamjenu starog vozila te mogućnost kompletne rekonstrukcije ili zamjene postojeće nadogradnje na staro obnovljeno podvozje gdje se ugrađuje nova ekonomična nadogradnja. – ističe predsjednik Tehnix-a Đuro Horvat.
Tvrtka sve više postaje partner komunalnim poduzećima, lokalnim zajednicama, gradovima koji žele dobro i zdravo partnerstvo čistih računa i trajne korektne suradnje s ciljem obostranog napretka.
– U tom sadašnjem i budućem partnerstvu vidim mogućnost zajedničkog napretka svoje i lokalne zajednice. Ne moramo i ne smijemo više biti među zadnjima, naprotiv za 10 godina, dakle do 2030. godine možemo podići stupanj reciklažne industrije sa sadašnjih 20% na 55% i daleko više. To više nikome nije i ne smije u Republici Hrvatskoj biti problem. – rekao je Horvat.
Vlada Republike Hrvatske je brzo, stručno i razvojno potencijalno donijela nacrt nacionalne razvojne strategije, a koja je temelj zelenog plana EU. Kompanija Tehnix uvjek je bila dobar partner u razvoju novih tehnoloških procesa u gospodarenju otpadom, a razvojem novih tehnologija za industrijsku reciklažu komunalnog otpada to će zasigurno ostati i dalje, jer kako navode, nema razloga da se Tehnix-ova nova MO-BO-TO tehnologija koristi gotovo u svim zemljama okruženja, ali ne i u Republici Hrvatskoj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.