Varga liječnicima: Nemojte odlaziti iz Hrvatske

Vijesti 03. ruj 201508:02 > 09:01
N1

Gost Novog dana Tihomira Ladišića bio je ministar zdravlja Siniša Varga.

Jesu li Dani otvorenih vrata predizborni potez? Koji im je cilj?

“Od prvog dana mandata vlade identificirane su glavne bolne točke sustava zdravstva. Identificirane su liste čekanja koje smo počeli adresirati. Puno se toga zbog politike nije moglo napraviti no s ministrom Lalovcem se dogovorio izlazak iz riznice i napravljen je Program Plus kako bi smanjili liste čekanja. Sada smo došli do finesa. Pacijent kada dolazi na prvi pregled u određenim okolnostima taj se pregled moe odmah i obaviti”.

Zašto to niste napravili prije godinu dana?

“Zato što smo prvo morali smanjiti liste čekanja. Napravljeni su veliki napori da se poboljša i ubrza sustav zdravstva. Imamo i puno prostora za poboljšanje”.

Jeste li u ova dva dana bili u nekoj od bolnica gdje se primjenjuju Dani otvorenih vrata?

“Bio sam u Merkuru na prvom danu, jučer u Domu zdravlja Varaždin. Razgovarali smo s liječnicima. Liječnik obiteljske medicine odlučuje koje pacijente upućuje na specijalističko liječenje, a koje ne. Za prvi pregled nema potrebe za odgađanje, taj pregled se može napraviti u istom danu”.

Neki smatraju da za osoblje to znači prekovremni rad osoblja i da je nastala dodatna gužva i kaos?

“Same brojke govore protiv tih izjva, a kritičara je bilo i kritičara će biti. Osoblju je nelagodno kad moraju reći da pacijente ne mogu pregledati istog dana”.

Jesu li svi koji su došli na Dane otvorenih vrata dobili svoju uslugu?

“Za ove četiri djelatnosti svi pacijenti koji su došli na prvi pregled u sedam bolnica su došli na red”.

Koliko možemo govoriti io uštedama  zdravstvu s zlaskom iz riznice?

“Sami izlazak je osigurao dvije milijarde kuna više za sustav zdravstva. To daje mogućnost bolje usluge pacijentima. Na taj način se uspiju adresirati i stara dugovaranja. To je nešto što je pomoglo Hrvatskoj da izbjegne mjere za prekomjerni deficit EK”.

Koliki je bio dug u zdravstvenom sustavu kad ste ga preuzeli, a koliki je danas? 

“Kad smo preuzeli sustav dug je bio 7,4 milijardi kuna. Napravljen je veliki iskorak, ubačeno je 5,4 mlijardni za saniranje dugova. Do 1.12.2017. imat ćemo sve bolnice s manjim rokovima plaćanja. Smatramo da je to veliki podvig”.

Koliko je bilo ljudi na listama čekanja kada ste preuzeli sustav, a koliko ih je danas?

“Kada smo zatekli stanje bilo je 650 tisuća osoba koji su čekali većinom na prvi pregled, danas ih je 370 tisuća. I to je i dalje prvi pregled. Zato je važan Dan otvorenih vrata”.

Više od 1000 liječnika zatražilo  je dokumente pomoću kojih mogu otići iz Hrvatske. Koliko vas ti podaci zabrinjavaju?

“To je meni uvijek zabrinjavajuće. Odlazak svakog liječnika je loš. Radimo maksimalno na tome da ih zadržimo u Hrvatskoj. U zadnjih 20 godina je mnogo liječnika otišlo u inozemstvo. U primarnoj zaštiti nam nedostaje najviše liječnika. Vrlo je oskudan broj liječnika danas na burzi. Nema potrebe za odlazak u inozemstvo. Apeliramo i donekle na domoljublje”.

Kako komentirate kritike da je reforma zdravstva napustila koncept javnog zdravstva te da ga pokušava komercijalizirati?

“Upravo suprotno. Bez obzira na imovinsko stanje svi imaju pravo na jednaku zdravstvenu zaštitu. To je očuvanje solidarnog zdravstvenog sustava. Na tome ćemo i dalje inzistirati”.

“Produžit ćemo životni vijek Hrvata za dvije godine”

Nedavno je objavljena rang lista hrvatskih bolnica, jesu li ti podaci točni?

“Treba pohvaliti sve bolnice jer gotovo sve bolnice su pokazale poboljšanje. Svaka koja je niže rangirana ima dodatni poticaj za poboljšanje. To je jedna pozitivna utakmica između bolnica i jedino od toga mogu profitirati pacijenti”.

Je li koncept dnevnih bolnica za vas uspješan, može li dio bolničkih usluga biti prebačen u primarnu zaštitu?

“Taj koncet se provodi u svijetu već 30 godina. To je okrenuto prema sigurnosti pacijenata. Smanjuju se rizici od dobivanja bolničkih infekcija. Za to imamo namjenska sredstva iz europskih fondova”.

Jesu li naši domovi zdravlja zaista opskrbljeni opremom kako bi mogli preuzeti dio bolničkih usluga?

“Osigurali smo 18,5 milijuna eura iz europskih fonodava za poboljšanje uvjeta. A značajni dio ide na domove zdravlja. Pa imamo 408 domova zdravlja, sve ovisi o lokalnoj upravi i samoupravi. Dugo je izostalo ulaganje u domove zdravlja. Ova vlada ima u veliki fokus na primarnu zdravstvenu zaštitu”.

Kako ste kao ministar doživjeli priču da jedna od zagrebačkih bolnica za pacijente nema ni klimu?

“Ovo ljeto je bilo teško po pitanju sparine i vrućine, to je imao svoj utjecaj. Iako smo imali u tijeku velika ulaganja, naravno potaknuli smo sve bolnice da iz svojih resursa izdvoje sredstva za klimatizaciju s obzirom na velike vrućine”.

Očekujete da ćete dobiti još jedan mandat, koja je glavna razlika koju nudi vaše ministarstvo zdravlja od HDZ-a?

“Prvenstveno, svo vrijeme recesije smo očuvali solidarni sustav zdravstva. Ne treba terete prebacivati na pacijente. Imamo veliki naglasak na javni zdravstveni sustav. Nagovještaji od doline suze HDZ-a koji su najavljeni od HDZ-a ulijeva strah i kod mene i kod moje obitelji. Od najave raslojavanja hrvatskog društva na one koji mogu plaititi više i koji će imati bolju zdavstvenu zaštitu od sirotinje koja će imati samo hitnu medicinsku pomoć. Borit ćemo se svim snagama da to ne uspiju, a to je HDZ najavo kroz svoju dolinu suza.

Jeste li bili uspješan ministar?

“Ministar sam godinu i tri mjeseca. Mnoge aktivnosti su napravljene. Nismo mogli sve napraviti, ali puno je toga ipak napravljeno. Ako ću biti pozvan u novu vladu Zorana Milanovića odmah krećemo u dodatno poboljšanje sustava. Pacijenti će imati samo bolju i kvalitetniju skrb. Produžit ćemo životni vijek prosječnog Hrvata i Hrvatice za dvije godine”, zaključio je Varga.