Do kada će trajati neizvjesnost i hoće li rafinerija opstati radnici ne znaju, ali vide, kažu, da se proizvodnja gasi.
U medijima su se pojavile informacije kako će se polovicom iduće godine zatvoriti sisačka rafinerija. Službene potvrde od INA-e nema, ali ni jamstva da će se proizvodnja nastaviti i iduće godine.
U sisačkoj rafineriji trenutno se ne prerađuje nafta, a novi ciklus započinje tek idući mjesec. Do kada će trajati neizvjesnost i hoće li rafinerija opstati radnici ne znaju, ali vide, kažu, da se proizvodnja gasi.
“Ova godina i prošla godina su bile zlatne godine za rafinerije. Ako pratite malo struku, vidjet ćete kolike profite su ostvarile sve rafinerije u okruženju, apsolutno sve zbog male cijene nafte, mi nismo, INA nije, odnosno MOL nije snašlo shodno da nama isto dobavi naftu, pa da zaradimo novce, jer mi kad radimo, zarađujemo”, kaže Igor Pešun.
Predsjednik radničkog vijeća INA-e dao je ostavku na tu dužnost. Ističe da je sramotno što se događa već godinama, gase se radna mjesta, snižavaju plaće radnika. Poručuje da su namjere MOL-a jasne, a to je, smatra on, zatvaranje rafinerije Sisak.
“MOL polako gura svoje odluke”
“Znamo da MOL polako gura svoje odluke, ostvaruje svoje odluke, tako se radi to punilište domaće nafte koje bi se trebalo prevoziti željeznicom u Rijeku, što mislimo da je nemoguće i zbog hrvatskih željeznica i zbog samog načina utovara, a da se iza svega skriva izvoz domaće nafte koja je vrlo jeftina u Srbiju, Bosnu ili Mađarsku”, smatra Predrag Sekulić.
INA službeno ovako odgovara.
“Ja mogu reći da odluke o zatvaranju rafinerije nema, ono što je bitno istaknuti da je rafinerija sad do sredine rujna prerađivala zalihe domaće nafte i da se ponovo pokreće u 11. mjesecu. Dakle do odluke koje, kažem, trenutno nema, bitno je istaknuti da će rafinerija nastaviti proizvoditi sukladno potražnji na tržištu”, rekla je direktorica korporativnih komunikacija INA-e Marina Burazer. No planove za iduću godinu još ne otkrivaju, a radnici strepe.
Sisačka rafinerija trenutno zapošljava oko 700 ljudi, a gubitak tih radnih mjesta bit će veliki udarac i za Sisak i za cijelu Sisačko-moslavačku županiju, koji već muku muče sa velikim brojem nezaposlenih. Veliki broj tih nezaposlenih stigao je na sajam poslova u Sisku. Tamo je i sisačka gradonačelnica poslala poruku da nijedna vlada ne smije dozvoliti zatvaranje rafinerije.
“Nećemo dopustiti zatvaranje rafinerije”
“Da to što MOL jednostrano donosi na dnevnoj bazi odluke koje sustavno upropaštavaju rafineriju INU Sisak o čemu imaju informacije na dnevnoj bazi od sindikata, neće proći, dakle ne prolaze nezapaženo i vidimo u kojem smjeru oni to vode, ali nećemo to dopustiti”, uvjerava Kristina Ikić Baniček. Isto je poručio i ministar rada Mirando Mrsić.
“Vlada neće dopustiti da se ugasi sisačka rafinerija, smatramo da Hrvatska mora imati dvije rafinerije, da je MOL treba uložiti sredstva u njenu modernizaciju kao što je predviđeno i ugovorom”, rekao je Mrsić.
I radnici poručuju kako neće dozvoliti zatvaranje rafinerije te najavljuju prosvjedne akcije ukoliko do toga dođe.
Više u prilogu Tine Kosor Giljević.