Szijjarto: Ne želimo biti dio hrvatske predizborne kampanje

Vijesti 08. lis 201522:05 > 22:10
youtube/screenshot

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto odbacio je u četvrtak u Luxembourgu kritike da se njegova zemlje upliće u predizbornu kampanju u Hrvatskoj.

Szijjarto je u razgovoru s hrvatskim novinarima nakon konferencije o istočnomediteranskoj i zapadnobalkanskoj izbjegličkoj ruti rekao da bi poboljšanje suradnje između Mađarske i Hrvatske u izbjegličkoj krizi bilo u obostranom interesu.
“Bilo bi to u obostranom interesu. Mislim da nije normalna situacija da dvije susjedne zemlje imaju ovakve odnose. Naravno, vaš premijer je puno kritizirao Mađarsku i mi  mislimo da je to dio izborne kampanje. Mi ne želimo biti dio vaše izborne kampanje. Vaš premijer nas ne mora ni u što uvjeriti jer nećemo glasati na vašim izborima. Nadam se da će se nakon vaših izbora situacija smiriti i da će vaš premijer staviti veći naglasak na druga unutarnja pitanja, ako i dalje bude premijer, a ne na kritiziranje susjeda”, rekao je Szijjarto. Odbacio je i tvrdnje da Mađarska želi promjenu vlasti u Hrvatskoj.

“Mi se nikada ne miješamo u izbore u drugim zemljama. Možete biti sigurni da ćemo poštovati odluku hrvatskih građana”, kaže.Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić protumačila je u četvrtak nadmudrivanje oko toga tko je zaslužan za povrat hrvatskog vlaka iz Mađarske kao pokušaj te zemlje da se upliće u hrvatske izbore.
“To je pokušaj da Mađarske da se upliće u hrvatske izbore. Vjerojatno smatraju da bi im bilo lakše vezano uz neke druge stvari, vezano uz Inu, da je HDZ na vlasti. Mislim da bi bilo pametno da se ne petljaju u hrvatske izbore”, izjavila je ministrica Pusić u Luxembourgu. Šef mađarske diplomacije kritizirao je i hrvatsko ponašanje u izbjegličkoj krizi.
Postat će vam nepodnošljivo nakon određenog vremena
“Čuli smo puno kritika od vašeg premijera da ne tretiramo migrante kako treba, ali hrvatski sustav se urušio u jednom danu. I hrvatske vlasti ne rade ništa drugo nego isporučuju migrante s hrvatsko-srpske granice na hrvatsko-mađarsku granicu. Sa 6 do 8 tisuća migranata dnevno, to je nešto što će postati nepodnošljivo nakon određenog vremena”, rekao je Szijjarto. On je branio i mađarski poziv ostalim zemljama Višegradske skupine da pošalju svoje vojnike i policajce da joj pomognu čuvati granice. 
“To je bilo potrebno jer imamo vrlo dugu granicu, a hrvatske vlasti ne čine ništa da zaustave priljev u Mađarsku. Svaki dan dolazi  nam pet, šest tisuća ljudi, a kako se moramo pridržavati pravila EU-a potrebna nam je pomoć. To je vrlo dobar primjer koji i Europa treba slijediti. Ako se zemlje Višegradske skupine mogu udružiti  kako bi zaštitile granicu, onda bi i svih 28 zemalja članica, a ne samo 4, mogle udružiti snage na granici Grčke”, rekao je Szijjarto. Rekao je i da je povrat hrvatskog vlaka, koji je nekoliko tjedana ostao zaplijenjen u Mađarskoj povezan s posjetom Budimpešti hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović. 
“Postoji veza između posjeta vaše predsjednice i odluke o vraćanju vlaka”, rekao je. Hrvatska predsjednica u srijedu je u Budimpešti izjavila da je, nakon njezinih razgovora s mađarskim dužnosnicima, mađarska strana odlučila Hrvatskoj vratiti vlak koji je već tri tjedna bio na njezinom teritoriju. Nakon toga  je Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo da je to dogovoreno još 1. listopada na sastanku ravnatelja policija dviju zemalja.

Licemjerno ponašanje
Mađarska je vratila nenajavljeni hrvatski vlak s migrantima na zahtjev hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, priopćila je u četvrtak mađarska vlada, opovrgavajući navode hrvatske policije kako su povrat vlaka dogovorili čelnici hrvatske i mađarske policije. Szijjarto je odbacio i kritike kojima je Mađarska izložena zbog podizanja žičane ograde na granici. Rekao je da svi u EU kažu da se moraju poštovati propisi, a kada ih se pita imaju li neko drugo rješenje osim žice onda odgovoraju niječno. 
“Mislim da moramo prestati s licemjernim ponašanjem u kojem se od zemalja članica s jedne strane traži da primjienjuju propise EU-a, a s druge strane ih kritizira ih zbog toga što to rade”, kaže Szijjarto.