'Sarajevski napad treba gledati u svjetlu pariških napada'

Vijesti 19. stu 201508:34 > 08:46
N1

Gost Novog dana bio je geopolitički stručnjak i dekan Veleučilišta Vern Vlatko Cvrtila.

Ubojstvo dvojice vojnika u Sarajevu otvara sasvim realno pitanje stiže li terorizam i u naše susjedstvo?

‘Mislim da ovaj događaj treba gledati u svjetlu onog što se dogodilo u petak u Parizu. Ipak, tek treba tek vidjeti je li to teroristički čin i može li se dovesti u vezu s terorističkim napadom u Parizu’.

Je li napad inspiriran Parizom?

‘Mislim da postoji veza jer svaki uspješan terororistički čin inspirira nove. Kao što možemo vidjeti vrše se prijetnje koje uznemiravaju građane, ali i obavještajni aparat, jer sigurnosne službe moraju provjeravati svaku dojavu.

Kad se radi u pojačanom tempu, sigurnosne službe mogu pogriješiti’.

Je li i rušenje ruskog aviona bio teroristički čin?

‘Svi glavni akteri znali su to od početka. Kad se Rusija uključila u borbu protiv IS-a, osveta je stigla’.

Najnovija prijetnja je najavljeni napad na New York.

‘Stvara se psihoza i strah. Ne može se tu puno učiniti. Taj strah može dovesti i do radikalizacije i daljnjeg nasilja. Mogu se poduzimati mjere koje se sigurno ne bi provodile u normalnim uvjetima’.

Nema potvrde da je ubijen ‘mozak’ napada u Parizu. Koliko su uspješne francuske sigurnosne službe?

‘Francuska će morati ozbiljno procijeniti rad svog obavještajnog aparata. U zadnjih nekoliko dana intezivno rade, ali pitanje je koliko su učinkoviti. Ne bih rekao da su baš učinkoviti. Djeluju dosta nasumce i opsežno i to bi moglo izazvati dodatne tenzije prema europskim muslimanima i to bi moglo mobilizirati novu mrežu IS-a. Javnost očekuje odmazdu i to nije dobro’.

Francuska je aktivirala članak da joj se sve zemlje EU-a pridruže u općoj mobilizaciji.

‘Oni su napravili mobilizaciju unutar Francuske. Pozivanje na ovaj članak je u slučaju rata, no on omogućava da se Francuska  bilateralno bolje poveže. Naravno da Europa nije u ratu i da Francuska nije u ratu. Oni računaju na velike države poput Velike Britanije ili Njemačke. Ne treba to dramatično shvaćati, ali upotrebljavaju se teške riječi’.

Traju napadi na IS. Koliko takvi napadi zapravo mogu naštetiti IS-u?

‘Smanjit će njihovu vojno djelovanje u Iraku i Siriji. Doći će postupno i do uključivanja kopnenih snaga, ali terorizam neće biti poražen i sigurno neće nestati. Napad u Parizu je dokazao da postoje mreže u Europi, teško je te ideologije poraziti brzo i Europa mora razmisliti o strategiji’.

Kakvo je stanje u Hrvatskoj?

‘Nema nigdje apsolutne sigurnosti. Nismo otok. Treba biti na oprezu jer smo tranzitna država, a i u okruženju postoje radikalni krugovi. U Njemačkoj je uhićen državljanin iz regije s vozilom punim eksploziva. Prednost je da nismo u Schengenu, ali treba reći da je problem prisutan i da moramo djelovati kako bi spriječili transport preko našeg teritorija’, zaključuje Cvrtila.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.